Антитръстовите органи на Европейския съюз (ЕС) разширяват разследването си срещу предполагаемо тайно споразумение между топ производителите на автомобили в Германия. Daimler и Volkswagen са нови цели на проверка на Европейската комисия (ЕК), съобщава Ройтерс, цитирана от Инвестор бг.

Регулаторът на ЕС, отговарящ за конкуренцията, заяви през юли, че разследва предполагаем картел сред топ производителите на автомобили в Германия по подозрения, че са съгласували цените си за дизеловите и други технологии в продължение на десетилетия.

Базираният в Щутгарт производител на автомобили и камиони Daimler обляви през миналата седмица, че сам е подал сигнал за нарушения, за да избегне глоби.

Днес компанията съобщи, че представители на ЕК са започнали претърсване на офисите ѝ.

Volkswagen също каза в понеделник, че разследващите проучват документи в централата на компанията във Волфсбург и в офисите на премиум марката ѝ Audi в южния германски град Инголщат.

„Проучванията са свързани с опасенията на Комисията, че няколко германски производители на автомобили може би са нарушили антитръстовите правила на ЕС, които забраняват картели и ограничителни бизнес практики“, казва ЕК в свое изявление.

В петък BMW обяви, че следователи от Брюксел са претърсили централата ѝ като част от разследване, добавяйки, че компанията оказва пълно съдействие на властите.

Брюксел понастоящем провежда предварителни разследвания на обвинения в картел срещу германската автомобилна индустрия. Обвиненията са, че BMW и Daimler, както и VW и неговите дъщерни дружества Audi и Porsche, са обменяли информация за автомобилите, разходите и доставчиците си от години.

Такива споразумения между концерните от бранша са доста често срещани - например за да отговарят на стандартите за товаримост в електрически автомобили. Въпросът обаче е дали в този случай е премината дадена граница.