Хлябът поскъпна средно с около 20, 27-28% през месеците съответно октомври, ноември, декември. Това каза Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища, в интервю пред „Фокус“.

„От началото на годината наистина е незначително изменението и като цяло във всички храни имаме едно стабилизиране в равнищата, но то се дължи на намаленото търсене и на оптимизацията на пазара, тъй като имаме много мощна конкурентна среда, която притиска цените, в същото време – намалено търсене. Независимо от това, че цените на ресурсите бутат отгоре, имаме в момента едно относително спокойствие.

Казвам относително, тъй като в никакъв случай няма равновесно пазарно равнище. Хлябът – говорим масово, стандартният хляб на 800 грама, има едно изменение с 5 стотинки от началото на годината“, посочи той.

Според Владимир Иванов неправилно се тиражира, че от началото на годината има голямо поскъпване.

„Това просто не е вярно. Поскъпването стана от септември до декември, но на практика в последния месец мога да го характеризирам като един спокоен месец, относително равновесие – пак казвам относително, тъй като равновесието на пазара ще се добие и само тогава, когато видим стабилен енергиен пазар, предвидима цена на ток, предвидима цена на енергоресурси, като газ, бензин и горива.

Предвидима цена. Съответно торове и препарати поскъпнаха рязко, съответно фуражи. Всичко това се отразява на цялата аграрна система, няма как да няма покачване нагоре“, отбеляза Иванов.

Всичко зависи от равновесието на пазара на ток, прогнозира той. Ако там видим равновесни цени и сега предстоящото очакване на понижението на цената на газа, може да очакваме известно стабилизиране, допълни Владимир Иванов.