Проблемът с външния дълг все по-силно притиска бюджета на Русия. Ежегодната сума, която отива за погасяване на задълженията е около 43% от печалбата от експорта, а за обслужването им се използват около 11% от БВП, коментира днес за "Российская газета" Михаил Мащенко, анализатор в социалната мрежа за онвеститори eToro в Русия и ОНД. 

Печалбите от нефто-газовата сфера падат заедно с понижаването на котировките на суровините, а увеличаването на приходите от останалите отрасли на икономиката не е умало особен ефект, тъй като пада и доходността на компаниите от несуровинния сектор. Търговията на едро и дребно е спаднала с 35%. Това увеличава възможността от планирана девалвация на рублата твърди експертът. 

Положението на пазара за суровини също не е радващо: от една страна запасите от суров петрол в САЩ се понижават стабилно, но активността на страните от ОПЕК разваля всичко - през юли износът на горива от страните в картела се е увеличил с 370 000 барела в денонощие в сравнение с предходния месец. 

Членовете на ОПЕК са се опитали да замажат ситуацията с прогнози зда увеличаване на глобалното търсене на петрол, но инвеститорите не са особено впечатлени от това. В резултат на тези перипетии котировките на черното злато паднаха от 53 до 51,50 долара и имат всички шансове в близко време да поевтинеят още повече.

В тази ситуация не може да се очаква колапс за рублата. Но е напълно възможно скоро кърсът ѝ да бъде на нива от 60,50 за долар и 71,50 за евро, обобщава анализаторът Михаил Мащенко. 

Превод: БЛИЦ