"Европа ще търси спиране на руските енергийни доставки – на въглища, нефт и газ. На Европа е ясно, че с тези средства финансира продължаващата руска агресия в Украйна. Режимът в Кремъл ще загуби тези приходи, затова се тъче стандартна дезинформационна кампания, използвайки страховете на хората в Европа."

Това заяви пред БНР икономистът Руслан Стефанов от Центъра за изследване на демокрацията.

Според него "едва ли можем да твърдим, че тези санкции ще засегнат повече Европа, отколкото Русия".

"Става въпрос за елементарна игра на думи, която Русия продължава да води, включително със своите помагачи в Европа, какъвто несъмнено е Виктор Орбан", допълни икономистът.

"Европа ще може и вероятно ще спре доставките на руски нефт в близките 3-4 месеца и това няма да има трагичен ефект", посочи икономистът.

Русия ще загуби много повече при спирането на газовите доставки, отколкото Европа, смята Стефанов.

"При нефта, който е глобален пазар, те ще могат да намерят други потребители, но при газа няма да могат."

"Макар че за Европа това би било сериозен шок, всички го заявиха, германските политици подготвят германската индустрия, че може да има такъв шок, особено тази зима, но след 2024-2025 г., когато се очаква да заработят терминалите за втечнен газ в Германия, този шок ще бъде преодолян. Става въпрос за краткосрочен шок", изтъкна анализаторът.

На страховете на европейската индустрия трябва да се гледа сериозно, големият страх на Европа е, че може да няма достатъчно газ за производствата, които не могат да спрат, поясни той. По думите му обаче страховете са "сериозно преувеличени".

"Много страни в Европа избраха руското синьо гориво като преходно за европейския енергиен преход – нещо, което всички отчитат като очевидна грешка", коментира Руслан Стефанов в предаването "Събота 150".

"Кремъл използва тези договорки с Европа, за да се опитва да изнудва Европа", каза още той.