Поскъпването е по-малко от 10 стотинки, по-точно осем. Ползвам обиковен хляб добружда и типове. Има колеги , които не са си коригирали доставната цена. Търговските вериги, според стандартните договори, имат право да покачат цената без да питат доставчика дали е съгласен. Това право доста често се ползва. Това стана и през юли. Това заяви в ефира на Нова телевизия Мариана Кукушева, председател на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите. 

"От името на производителите казваме, че пазарът не може да се регулира, чрез намеса на държавата. Пазарът се води от цената на тока, газта, човешкия труд, данъкът добавена стойност и цената на зърното", каза още тя.

Хлябът е натоварен със социално очакване, което е немислимо, то може да бъде прието само в исторически морален аспект. Дали държавата може да се намеси на пазара? Нашето мнение е, че пазарът не се нуждае от регулация. Но пък мъдри хора казват, че няма по-силен от държавата. Въпросът е, че цената на хляба се определя от цената на основната суровина, а тя расте, от цената на енергийните източници, които също растат. Също така и от цената на човешкия труд. Плюс данък добавена стойност, каза още Кукушева. 


"Що се отнася до ръста на цените, има обективни фактори това да се случва. Горивата не са водещи, но цената на пшеницата расте. Оттук нататък участието на държавата беше изненадващо. Всеки министър може да разговаря с бизнеса, но нещата не са излезли съвсем извън контрол. Това обаче показва в каква посока мисли правителството, а тя не е най-добрата,. По-добрата посока е повишаване на доходите. Когато реалните доходи растат, ръста на цените не се усеща толкова тежко, каза на свой ред Мариян Стайков от Института за пазарна икономика. 

Не може при всяка една лоша реколта министърът да казва, че цената не може да се вдига. Винаги ще има години с лоши реколти, каза още той. 

Според нас държавната администрация и контрола са обучени да контролират диферинцираната ддс ставка, за да няма злоупотреби. Смятам, че живеем в едно много динамично време и когато говорим за политика за доходи ние не трябва да забравяме за българските пенсионери, които получават под 200 лева, заедно с добавките по-празниците, не ги прави по-платежоспособни. Потребителите ще усетят за много дълго време задържането цената на хляба. Очакват се още увеличения. Държавата може да направи сметки дали е възможно да осветли сивия сектор, каза още Кукушева.