Експерти с тревожна прогноза за цените в България, скоро ще е страшно
От КНСБ ще поискат увеличение на минималната заплата, която според синдикатите трябвало да расте изпреварващо през следващите 4 години
Синдикати и работодатели ще предложат увеличение на доходите. Днес представителите на бизнеса и властта се събират в Министерския съвет, за да обсъдят увеличението на цените и какви мерки да бъдат взети.
В ефира на Нова телевизия темата коментираха председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев и председателят на КНСБ Пламен Димитров.
„Говорим за увеличение на доходите през късната есен, за да се поемат ценовите увеличения. Нашите прогнози са инфлацията ще мине 6-7% на комолативна годишна база.
Следователно трябват спешни мерки за компенсация. Първата е да се увеличи линията на бедност. И то не самоцелно, а такава, каквато е според изчисленията на Евростат и методиката. 460 лв. е сметката, която трябва да бъде заложена във всички политики за социално подпомагане – енергийни помощи, тези, които са социално уязвими”, обясни Димитров.
От КНСБ ще поискат увеличение на минималната заплата, която според синдикатите трябвало да расте изпреварващо през следващите 4 години, както и показателите, които засягат плащанията и обезщетенията, да бъдат коригирани.
„Според нас правилните политики са за ограничаване на инфлацията. Засега тя е 5% и правилните политики са за нейното потискане, най-вече с компенсиране за високите цени за електроенергия, топлоенергия и газ. Н
ещо, което не се случва в достатъчни размери. Доходите може да раста с инфлацията, но това няма да предпази спестяванията от обезценка, освен това ще ни затрудни по пътя към Еврозоната.
Що се отнася до минималната работна заплата – ние сме в челната тройка по съотношение минимална работната заплата към БВП на глава от населението.
Тоест за това, което произвеждаме, имаме твърде висока минимална работна заплата. Трябва да полагаме усилия да произвеждаме повече, не механично и административно да вдигаме заплатата”, обясни Васил Велев.
Последвайте ни
1 Коментара: