Ексшефът на "Булгаргаз": Дружеството внася предложение за намаление на цената на газа с поне 17%
Причина за това е движението за цени и котировки, обясни Николай Павлов
На 1 февруари "Булгаргаз" ще внесе предложение за намаление на цените на газа поне със 17 процента. Причина за това е движението за цени и котировки. Това заяви пред БНТ вече бившият изпълнителен директор на компанията Николай Павлов.
Енергийният експерт Иван Хиновски обаче нарече това решение нелогично заради растящите в момента цени на международния пазар.
През 2015 г. компанията беше на колене, днес я оставяме в отлично състояние. Удивително е с каква лекота се сипят обвинения срещу ръководството, каза Павлов. Той се оплака от натиск в последните месеци. В петък бил поканен на разговор от служители на МВР, дошли в дома му. Той обаче бил с позитивен тест за ковид и не успял да отиде, а в момента е под карантина.
"В четвъртък се позвъни. Поканиха ме без призовки, без заповед. Аз бях с ковид, недоказан в лаборатория. Бях се почувствал зле в четвъртък вечерта и си направих домашен тест, който бе положителен", обясни Павлов.
По думите му дружеството не може да бъде приватизирано, защото няма активи, най-големите активи са договорите, които "Булгаргаз" е постигнала.
"Беше включен целият инструментариум, включително полицейски, за да се натиска дружеството и ръководството, включително и в момента в блока, в който живея, има дежурна полицейска кола. Тези неща очевидно се правят, за да се сплаши ръководството. След проверката на БЕХ констатациите бяха несъстоятелни, некоректни и неверни. ще публикуваме на сайта на "Булгаргаз" днес тази проверка", допълни Николай Павлов.
Той поясни, че след проверка на ДАНС се е оказало, че "Булгаргаз" си върши работата.
"Ако сгрешим Толстой с Чехов, най-много да отнесем подигравки във фейсбук, но ако объркаме договорите, това ще доведе до загуби за стотици милиони", коментира той.
"Не очакваме да бъдат открити нарушения. Ако вземем грешно решение по отношение на договори, това може да коства стотици милиони долари на компанията и на държавата. Цялата документация за азерския газ, за газовата връзка Гърция - България е в Министерството на енергетиката, БЕХ и Министерския съвет. Печалбите, които реализираме ги наливаме под формата на дивиденти в Българския енергиен холдинг и оттам в държавата", каза още Николай Павлов и добави, че не е ничий човек, а експерт, който нямам принадлежност към някоя партия.
Той беше категоричен, че азерски газ не може да се получава по друго трасе и неизградената гръцка връзка и българската страна е в нарушение заради невъзможността да получаваме по това трасе договорените количества синьо гориво. Азерската страна е уведомила "Булгаргаз" с писмо, че при наличие на излишни количества може да ни ги доставя, но на пазарна цена.
Иван Хиновски пък попита дали и как азерски газ от наши квоти е продаван в Италия или Румъния.
Последвайте ни
2 Коментара: