"Договарянето на танкерите с втечнен газ не изчерпва темата. Трябва да се договарят свободни слотове, да се договаря схема за транспортиране на този газ към България. Много са въпросителните. Важното е, че има възможност.

Седем танкера не са достатъчни като количество за цялото прогнозно потребление на България, но не са и малко. Заедно с газа от Азербайджан се покриват над 50% от нуждите на страната за зимния сезон".

Това поясни пред БНР енергийният експерт Антон Иванов от Българския енергиен форум.

И допълни, че топлофикациите могат да ограничат ползването на природен газ, без да ограничат потребностите на крайните клиенти, но и те, и работодателите настояват за осигуряване на потребяването през годините и тази зима.

"Тази зима трябва да се разглежда като критична, в която да се готвим за крайни сценарии - ограничени доставки на природен газ".

Иванов посочи, че с "Газпром" трябва да се водят преговори като с един от многото доставчици, а не като с единствения такъв.

"Едни преговори трябва да бъдат водени внимателно, за да не поеме страната ни ангажименти, които да тежат в годините след това".

Втечнен газ може да се доставя от много страни, важна е цената, допълни експертът.

"Общото намаление на консумацията на природен газ ще е изгодно за България".