Съгласно договора срокът за реализация на интерконектора между България и Гърция е 18 месеца. Този срок изтича в края на март 2021 г. Нашата амбиция е до края на годината да бъде изградена линейната инфраструктура, каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова, цитирана от “Монитор”.

Тя посочи, че заради пандемията се е наложила реорганизация на работата. “Надявам се да бъде наваксано това време, което загубихме в кризата с COVID19 и да можем до края на годината да сме готови с линейната инфраструктура”, завърши тя. В момента по проекта работят две гръцки компании.

Относно развалянето на договора с американските централи, Петкова отвърна, че преговорите се водят финансовото министерство „То води диалога с партньорите, защото става въпрос и за държавна помощ”, каза Петкова и изрази надежда да се постигне справедливо решение.

Комисията по бюджет и финанси прие единодушно Законопроекта за ратифициране на Междуправителственото споразумение между България и Гърция относно междусистема газова връзка Гърция-България.

“Това е един от изключително важните, стратегически за България проекти - той ще даде възможност за диверсификация на източника на природен газ”, посочи ресорният министър. По думите й така България ще има връзка с южния газов коридор и ще може да доставя природен газ през софийския регион.

Според Петкова това се прави в интерес на българските потребители и ще направи икономиката ни по-конкурентна. Общото финансиране на проекта е 220 млн. евро, от които 110 млн. евро са осигурени от българското правителство чрез държавна гаранция.

Дължината на трасето е 182 км, от които 151 са на българска територия и 31 км са на гръцка.