ЕС е пред енергийна дилема, след като Киев спря транзита на газ
От 2022 г. Австрия и Словакия са лидери по внос на руски газ, изпреварвайки Чехия, Унгария, Италия и Словения
Въпреки продължаващия конфликт Русия остава един от основните доставчици на газ за Европа, а цените за него достигнаха най-високото ниво през последната година. За това пише френският всекидневник Le Monde.
Петгодишният договор между украинския "Нафтогаз" и руския "Газпром" не беше подновен, което ще доведе до загуба на приходи за Русия и ще създаде нова вълна от енергийно напрежение в Европа.
От 2022 г. Австрия и Словакия са лидери по внос на руски газ, изпреварвайки Чехия, Унгария, Италия и Словения.
Обявяването на спирането на доставките предизвика повишаване на цените на газа, които вече бяха под натиск поради студения старт на зимата.
Холандският фючърсен договор TTF достигна 50 евро за мегаватчас, най-високата стойност от октомври 2023 г. насам.
Спирането на газопровода изостри разногласията в ЕС по въпроса за енергийната политика.
Европейската комисия има за цел постепенно да премахне руските изкопаеми горива до 2027 г., но Словакия продължава да настоява за необходимостта от евтин газ от Русия.
През декември 2024 г. словашкият премиер Роберт Фицо, известен с проруската си позиция, посети Москва, предизвиквайки критики от Володимир Зеленски, който го обвини, че подкрепя Русия.
Положението в Словакия и Австрия подчертава зависимостта на тези страни от руския газ. През 2024 г. повече от 80% от вноса на Австрия идва от Русия.
През ноември обаче "Газпром" спря доставките по договор с австрийската OMV, който впоследствие беше прекратен. Въпреки това Австрия продължава да купува руски газ чрез други страни.
Молдова е в най-уязвимата позиция.
Руските доставки за страната бяха намалени, а през декември 2024 г. републиката обяви извънредно положение. По-голямата част от енергията на страната се осигурява от газова електроцентрала в Приднестровието, което изостря кризата.
Европейската комисия е уверена, че газовата система на ЕС ще може да се справи с прекратяването на транзитното споразумение с Украйна благодарение на запасите за съхранение и увеличените доставки на втечнен природен газ (LNG) от САЩ и Катар.
Експертите обаче отбелязват, че доставката на втечнен природен газ увеличава цената на енергията в сравнение с традиционните доставки по тръбопроводи.
Русия остава вторият по големина доставчик на газ за ЕС, като осигурява 19 % от общия внос, значително по-малко от 45 % през 2021 г., но все още е важен източник.
Около една трета от руския газ през 2024 г. е транспортиран през Украйна, друга трета през "Турски поток", а останалата част е дошла под формата на втечнен природен газ, главно за Франция и Испания.
Във Франция TotalEnergies продължава да си сътрудничи с руската "Новатек", позовавайки се на липсата на санкции за втечнен природен газ. Експертите отбелязват, че Европа, след като наложи ограничения върху петрола и въглищата, не успя да се откаже от руския газ, което позволява на Москва да запази икономическото си влияние.
Газопроводът Ямал-Европа през Полша остава неактивен от 2022 г., а "Северен поток" беше повреден при терористична атака. През декември 2024 г. Владимир Путин обяви възможността за възобновяване на работата на някои тръбопроводи, което подчертава стратегическото значение на енергетиката в продължаващия конфликт.
Превод и редакция: БЛИЦ
Последвайте ни
1 Коментара: