Русия влезе в топ 20 на най-атрактивните европейски държави за чуждестранни инвеститори. И тук не става въпрос само за проекти, свързани със суровини, пише money.bg.

Въпреки че ситуацията се усложнява от международни санкции и геополитика, страната е свикнала да оцелява при всякакви условия и очевидно е устойчива на кризисни явления, твърдят руски финансови анализатори. Откъде обаче идват парите от чужбина?

Международната компания EY се занимава с проучване на инвестиционната привлекателност на Европа.

На първо място е Франция, където чужденците са инвестирали в 985 проекта. Следват Великобритания (975) и Германия (930). В първата десетка влизат Испания, Белгия, Полша, Турция, Холандия, Ирландия и Португалия.

Русия на 11-то място със 141 проекта. В сравнение с 2019-а година преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) намаляват с 26%. За цяла Европа намаляването е средно 21%. Разбира се, това се дължи преди всичко на пандемията.

"За всичко е виновна несигурността, дължаща се на COVID-19", подчертаха икономисти по време на Конференция на ООН за търговия и развитие. Там стана ясно, че глобалните ПЧИ са спаднали почти наполовина (с 42%) като са се доближили до нивото от 90-те години на миналия век.

През много успешната за руската икономика 2017-а година страната се класира на пето място в Европа по отношение на чуждестранни инвестиционни проекти.

А икономическият спад днес заради пандемията е засегнал Руската федерация почти толкова, колкото и санкционния шок от 2014-а година. Въпреки това чуждестранните инвеститори намират държавата за доста привлекателна.

Обективни рискове

Чужденците всъщност инвестират по-малко в Русия, отколкото могат.

"Наскоро Вашингтон наложи санкции срещу националния ни дълг и това трябва да се вземе предвид, тъй като преките инвестиции изискват доста дълъг хоризонт на планиране", казва Михаил Беспалов, който е анализатор в KSP Capital.

Освен това мнозина все още се притесняват от състоянието на политическата, административната и законодателната среда, както и от недостатъчното развитие на транспортната инфраструктура.

Слабата защита на частния капитал, въпреки слабото данъчно облагане, също обезсърчава някои инвеститори.

"Поради нарастващите цени на акциите, инвестициите в реалния сектор изглеждат по-малко печеливши и по-рискови.

Добавете към това перспективата за санкции и отслабването на рублата, както и факта, че нямате достъп до евтин капитал ", казва директорът по развитието в TradingView - Василий Кирпичев.

В такава ситуация спестяванията мигрират към спекулативни фондови и валутни пазари. Понякога дори най-интересните проекти не получават преки инвестиции.  

Суровини и метали

Въпреки това някои индустрии традиционно се справят много добре. На първо място, това са проекти в петролния и газов сектор, където вътрешната икономика е най-конкурентоспособна: енергийни ресурси (нефт, газ, въглища), метали (както промишлени, така и ценни).

Има разбираем механизъм на възвръщаемост - условното нефтено находище в Ямал например изисква капиталови инвестиции за развитие, след което петролният поток се превръща в чисти пари, обяснява Олга Веретникова - вицепрезидент на аналитичната компания Borsell.

Цените на суровините растат и това е благоприятен фактор за руската икономика. Относително ниското ниво на държавните заеми спрямо БВП и търговския излишък също са важни.

Според оценките на Веретенникова, поради очаквания недостиг на цветни метали, проектите за добив на мед стават все по-интересни.

Страховете се подхранват от активност към развитие на зелената енергия и ниско предлагане поради нежеланието на компаниите да инвестират в мини след спада на цените на суровините от средата на последното десетилетие.

Агроиндустрия и ИТ сектор

Германия, Китай и САЩ са големите инвеститори тук. Миналата година Германия участва в 26 проекта (срещу 36 през 2019 г.), главно в агроиндустрията. Увеличението на износа, надвишаващ вноса, прави този сектор един от най-атрактивните в Европа, твърдят анализатори.

Преките инвестиции от САЩ също са нараснали - 3,3 пъти за няколко години. Друг голям сегмент, в който идват чуждестранните пари, са бизнес услугите. През 2020-а година 8 руски проекта, свързани с чуждестранни инженерни и консултантски компании, привличат интереса на външни играчи.

Процъфтяващият ИТ сектор също е изключително примамлив през последните години. В страната има бум на цифровите технологии. А при висококвалифицирани специалисти цената на развитието на ИТ в Русия все още е по-евтина, отколкото в Европейския съюз и Съединените щати.

"Говорим за проекти, включително такива с глобални перспективи. Това се доказва от успешното навлизане на редица руски финтех компании на чуждите пазари", казва Семен Теняев, който ръководи групата VBC. 

Електрониката, софтуерът и ИТ услугите са силно финансирани от Китай. През 2020-а година 15 проекта се заинтересуваха от КНР (през 2019 г. бяха 22). Нараства и интересът към стартиращи онлайн образователни програми (EdTech).

"Приходите на лидерите на руския пазар са сравними с американските еднорози като Coursera. В същото време оценката на вътрешните проекти е много по-ниска, което ги прави печеливши активи.

Износът на руско образование също нараства все по-бързо", казва директорът на онлайн училището Skysmart - Александър Ларяновски.

Според експерти една от ключовите причини, поради които Русия изглежда достойна в инвестиционния рейтинг, е имунитетът срещу кризи, разработен през годините.

Руският пазар се възприема като напълно стабилно убежище по време на глобални икономически сътресения, независимо от геополитиката, категорични са руските икономисти.