Между 10 и 14 долара средно изкарват студенти на бригада в Аляска, докато тези в по-непопулярните райони като Охайо – 9 долара. Така ако работят по 40 часа седмично, в Голямата земя ще припечелват по 560 долара, а средноамериканския щат – 360 долара. Сумата, която заработват студентите, би била по-голяма, ако се захванат на втора работа или имат допълнителни часове, които се заплащат 1,5 долара над основната заплата. Това обясни Станимир Найденов, един от консултантите на изложение за студентски бригади в САЩ за Лято 2019, пише в. Монитор.

Средно по 5 хиляди студенти заминават всяка година да изживеят американската мечта. Едни отиват с цел да обиколят Щатите и да пазаруват, а други, за да изкарат пари за кола или да спестят за собствен бизнес. Сред най-популярните дестинации са Аляска и Кейп Код, където се изкарват най-много пари. В „Голямата земя“ най-често студентите си намират работа като камериери, в магазини за сувенири, ресторанти, в някой увеселителен парк. Тези, които имат добро ниво на английски език, съответно припечелват повече.

„Много отиват в Аляска, защото щатът е с високо ниво за заплащане, ниски наеми и няма къде да се харчат пари“, обясни Станимир. Кейп Код пък също е сред най-популярните дестинации в Масачузетс със стотиците си плажове и добро заплащане.

„Това са малки градчета, в които се изкарват добри пари и не са далеч от Бостън и Ню Йорк, Ниагарският водопад е на 7 часа“, сподели консултантът.

По-високо е заплащането на хората, които работят с бакшиши, заради неписаното правила в Америка да се оставят 20% на сметката на сервитьора. Тя подчерта, че когато работодателят види, че се справяш добре, ти се дава възможност да се издигнеши съответно да изкарваш повече пари, обясни консултантът Елиза Григорова.

По време на изложението студентите имаха възможност да чуят разясненията на представител на Консулския отдел на американското посолство в България. Три са важните неща, за да получат одобрение – хубави оценки (от 4-ки нагоре), взети изпити и добро владеене на езика. Експертите посъветваха студентите да не фалшифицират оценките си и това, че нямат право да внасят телефони, таблети, лаптопи вътре в Посолството. Те успокоиха обучаващите се в последна година, че визата им също има шанс да бъде одобрена.