Почти всички основни храни значително са поскъпнали през миналата година, показват данни на Държавната комисия по стоковите борси и тържища за цените на едро. Най-много са нараснали цените на зелето и морковите, пише Trud.bg

В края на декември цените им са били съответно с 46,3% и 41,5% по-високи спрямо края на 2020 г. На трето място е лещата, която за година е поскъпнала с 36,7%.
Заплатите са нараснали с около 10-11% за година, показват последните данни на Националния статистически институт. Но поскъпването на голяма част от основните храни е по-голямо от повишението на заплатите.

В резултат се оказва, че със заплатата си можем да купим по-малки количества от тези храни. Например за година цената на кравето сирене е нараснала с повече от 21%, което е близо два пъти повече от ръста на заплатите. Кашкавалът пък е поскъпнал с повече от 18 на сто. Цената на картофите се е увеличила с близо 30 на сто, а олиото е поскъпнало с 32%. Пилешките гърди да година са поскъпнали с над 30%, а цената на пилешките бутчета е нараснала с близо 15%.

Сред причините за поскъпването на храните е повишаването на цената на тока за бизнеса. През декември цената на електроенергията достигна рекордни стойности. Цената на електроенергията оказва различно влияние върху секторите, тъй като някои използват повече ток от други. Но през миналата година поскъпнаха и торовете и фуражите за животните, което директно се отразява върху стойността на основните храни.

Поскъпването на газа с 30% от началото на януари 2022 г., както и това че бизнесът не получава пълна компенсация за високите цени на тока, ще продължи да оказва влияние върху цените на храните и през новата година, коментираха представители на бизнеса.

За година маслото е поскъпнало с над 15%, цените на кренвиршите са нараснали със 17,2%, а на трайните колбаси с 15,6%, показват данните на ДКСБТ. Поевтинели са само ориза, зрелия фасул и вносните червени чушки.

През 2022 г.

Плодовете и зеленчуците с по-високи цени

„При плодовете и зеленчуците тепърва ще видим ръст в цените“, коментира пред БНР Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища. 2022 ще бъде година на по-скъпи плодове и зеленчуци независимо от реколтата, тъй като добивът не може да компенсира по-високите разходи, които вече са направени, обясни той. Според него обаче пазарът няма да позволи драстично покачване на цените.

Първият ефект, който ще усетим, е ниското качество на предлаганите плодове и зеленчуци, каза Владимир Иванов. Тъй като повечето българи са с ниски доходи при поскъпването на плодовете и зеленчуците търговците ще започнат да предлагат стока с по-ниско качество, за да има по-малка промяна в цените.