Председателят на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард заяви на пресконференция след края на днешното заседание, че конфликтът в Украйна ще повлияе на икономическата активност в еврозоната "чрез по-високи цени на енергията и суровините, нарушаване на международната търговия и по-слабо бизнес и потребителско доверие".

Тя излезе на пресконференцията със значка с украинското знаме и започна изказването си с подкрепа за украинския народ, като потвърди, че Франкфурт ще действа в координация с наложените санкции от Европейската комисия (ЕК).

По думите на Лагард, войната в Украйна ще има ефект върху икономическата активност в еврозоната, основно по отношение на поскъпването на горивата и суровините, както и нарушаването на веригите за доставки.

"Независимо дали говорим за основния сценарий, или за утежнените сценарии с по-тежки последици от войната, в средносрочен план инфлацията ще се стабилизира около 2%", прогнозира Лагард.

Руската инвазия в Украйна накара ЕЦБ да преразгледа в низходяща посока прогнозата си за икономическия растеж и в посока нагоре оценката си за инфлацията, уточнява БНР.

Според основния сценарий, заложен в последните прогнози на централната банка, БВП на Еврозоната ще отбележи растеж от 3,7% през 2022 г., след което растежът да се забави до 2,8% през 2023 г. и до 1,6% през 2024 г.

В същото време ЕЦБ вече очаква инфлацията в еврозоната да скочи с 5,1% през настоящата година, след като през декември 2021 г. централната банка очакваше инфлация от 3,2%. За 2023 г. се очаква инфлацията да отслабне до 2,1% (спрямо 1,8% през декември) и до 1,9% през 2024 г. (спрямо 1,8% през 2024 г.).

Мартенски прогнози на ЕЦБ за инфлацията в еврозоната (спрямо декемврийските)

Кристин Лагатд предупреди, че икономическата активност "може да бъде забавена значително от по-рязко покачване на цените на енергията и суровините и по-сериозно забавяне на търговията и нагласите", а инфлацията може да бъде "значително по-висока" в краткосрочен план на фона на геополитическата несигурност, като отбеляза, че само в рамките на февруари енергийните цени са скочили с 31%.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!