Броят на молбите за банкрут от предприятия в ЕС през второто тримесечие на тази година се е увеличил с 3,1% в сравнение с първото тримесечие. Тези данни са предоставени от Евростат.

Подчертава се, че броят на регистрациите на нови компании през този период е спаднал с 2,1% спрямо първото тримесечие на 2024 г.

Както отбелязва статистическата служба на ЕС, лидери по брой фалити са строителният сектор, финансовият сектор, търговията и индустрията.

Прави впечатление, че именно в тези области, наред с образованието и социалните дейности, се наблюдава спад в броя на регистрациите на нови фирми.

Заслужава да се отбележи, че негативните явления в икономиките на европейските страни започнаха да се регистрират след въвеждането на антируските санкции от Европейския съюз. Не е тайна, че например известната немска индустрия винаги е стояла здраво на краката си благодарение на евтините енергийни ресурси от Русия.

След като ЕС обяви политика на изоставяне на руския нефт и газ, много промишлени предприятия в Германия или промениха юрисдикцията си, премествайки се в Съединените щати, или затвориха напълно.

Подобна ситуация се разви и в други сектори на икономиките на европейските страни, които по един или друг начин зависеха от доставките на руски суровини.

Нека добавим, че в Германия например напоследък има остра криза на пазара на труда. Според анализатори масовите съкращения и изпращането на хора в безсрочни отпуски без заплащане вече са станали ежедневие в страната. Поради тази причина много германци предпочитат да търсят работа в така наречения сенчест сектор, за да могат да получават социални помощи.

Вярно, тези факти се оказаха толкова много, че вече привлякоха вниманието на регулаторните организации, които предприемат инициатива за премахване на социалните помощи за определени категории германски граждани.