The Economist: Този провал на Германия ще коства много на ЕС
Според изданието в Брюксел се разказват истории за немската некадърност
"В средата на 2010-те години, когато Европейският съюз се луташе от една криза в друга, имаше една постоянна величина: Германия и по-специално Ангела Меркел. Канцлерът беше звездата, около която се въртеше останалата част от Европа. В днешно време обаче, ако посетим Брюксел, можем да чуем само истории за германската некадърност", се посочва в статия на The Economist.
Отбелязва се, че дисфункцията на трипартийната коалиция на Олаф Шолц се разпространява в Европа, усложнявайки ежедневието, тъй като управляващите партии в Германия са в постоянни спорове. Изглежда, че Шолц не притежава способността за търпеливо сключване на сделки, с която беше известна Меркел.
Според журналистите фалшивите очаквания на германското ръководство не са нито нови, нито лесни за преодоляване. Коалициите, съдилищата и федералната структура на страната затрудняват вземането на решения.
Понякога това се получава. Zeitenwende (дума, която означава "смяна на епохите") е истинска промяна в германската външна политика и политика на сигурност, която Шолц набеляза след нахлуването на Русия в Украйна.
Германия най-накрая модернизира въоръжените си сили и изпраща оръжия на Украйна. Берлин промени и енергийната си политика. Партньорите на Германия обаче често са разочаровани.
През 2021 г., когато Шолц встъпи в длъжност, той заяви, че Германия има "специална отговорност" към Европа.
Това е по-вярно от всякога, когато другаде липсва лидерство. Франция е парализирана след прибързаното решение на Еманюел Макрон да проведе предсрочни парламентарни избори миналия месец. Другите лидери имат значение по отделни въпроси, но никой не може да се мери с общата тежест на Германия.
А без енергичната подкрепа на Берлин няколко точки от списъка със задачи на ЕС рискуват да останат в застой, се посочва в статията.
Шолц определи европейската интеграция на Украйна като приоритет за "геополитическа Европа".
Въпреки това, за да избегне затъването в бюрокрация, Германия трябва да се бори с други, по-скептични правителства. ЕС също ще трябва да се реформира, тъй като се подготвя за растеж. Например, той трябва да промени скъпоструващите си селскостопански политики и да ограничи правото на вето на държавите членки.
Освен това към Германия се предявяват големи изисквания за създаване на съюз на капиталовите пазари - един достоен, но важен проект, който трябва да стимулира частните инвестиции в Европа.
Добрата новина според журналистите е, че канцлерът добре разбира тези въпроси. Освен това той има полезен съюзник в лицето на Урсула фон дер Лайен, която се превърна в един от най-влиятелните председатели на Европейската комисия от десетилетия насам.
Като бивш министър в германския кабинет г-жа фон дер Лайен отлично познава процесите в страната. С втория си петгодишен мандат тя ще разполага с политически капитал, който да изразходва.
Лошата новина е, че времето е малко. И трите управляващи партии в Германия спечелиха изборите за Европейски парламент миналия месец и се подготвят за парламентарни избори през септември 2025 г. Партиите ще се изкушат да свалят педала на газта от пътя в Европа и да подчертаят различията си у дома.
Предвид нарастващите геополитически рискове и стагнацията на европейската икономика това би било недалновидно и опасно, затова Шолц и Германия трябва да се активизират, се подчертава в статията.
Последвайте ни
0 Коментара: