Според най-оптимистичните прогнози ОПЕК+ ще може да се бори за поддържане на цените на петрола над $75 за барел дълго време.

Въпреки това, картелът все пак може да се съгласи да понижи цените на суровия петрол, само за да поддържа ситуацията на пазара като цяло.

Сега обичайният метод на организацията за стабилизиране чрез съкращения става все по-болезнен за членовете на алианса на страните износители. За това пише енергийният експерт Хавиер Блас.

След като изостави търсенето на петрол от 100 долара за барел през юни, ОПЕК+ е изправена пред ново предизвикателство, тъй като пазарът все повече тества толерантността си към спад.

Накратко: Могат ли Саудитска Арабия, Русия и техните партньори да запазят прага около 75 долара?

Без съмнение, смята експертът, тези силни играчи на световния пазар ще могат да го задържат няколко седмици или може би два-три месеца.

Но защитата на този праг след края на 2024 г. и през следващата година ще бъде все по-болезнена - всъщност толкова трудна, че картелът ще трябва да остави цените на суровия петрол да паднат още по-ниско през 2025 г.

Революционна промяна в подхода ще означава радикална ревизия на националните програми за финансиране на нови и иновативни проекти в страните доставчици.

Само по този начин те ще могат да балансират приходите от износ и бюджетните разходи и да се съгласят на ниска себестойност на основния експортен продукт.

Докато старата система, основана на желанието (и миналия опит) за получаване на големи печалби, е в сила, всички усилия на членовете на ОПЕК+ в съвременни условия ще бъдат обречени на провал.

Само задълбочено преразглеждане на целите и задачите на функционирането на световния пазар на петрол и мястото на доставчиците в него ще позволи да се постигне рентабилност на производството и да се оценят показателите за ефективност на износа.