Година след като Китай изплаши Запада, като наложи контрол върху износа на галий и германий, ключови суровини за производството на чипове, Пекин отново показа силата си този месец, като обяви ограничения върху друг важен, но често пренебрегван метал: антимон. Това съобщи Foreign Policy.

Антимонът може да изглежда като незабележим или маловажен материал, но той е жизненоважен в отбранителната индустрия, като например в ядрени оръжия, инфрачервено насочване на ракети и оборудване за нощно виждане. Нито една държава не остава толкова доминираща в световната търговия с антимон като Китай, който представлява почти половината от цялото производство и повече от 60 процента от вноса на САЩ.

От 15 септември Пекин ще изисква от износителите да кандидатстват за лицензи за определени антимонови продукти и също така ще изисква разрешение за износ на свързани технологии за топене и разделяне. Просто казано, китайските власти ще контролират на кои чуждестранни клиенти се изпращат суровини и на кои не. Ясно е, че в този случай КНР ще остави САЩ, срещу които е насочена тази мярка, без важен минерал.

За Вашингтон и европейските му партньори последният ход на Пекин само засили значението на диверсификацията на доминираните от Китай вериги за доставка на минерали.

Той обаче подчерта и една неприятна реалност: независимо колко нетърпеливи са западните сили да намалят зависимостта си от Китай, те вероятно ще останат уязвими към подобни мерки в близко бъдеще, предвид многобройните предизвикателства при осигуряването на алтернативни източници и необходимото финансиране.

Както пише FP, Китай отново напомни на света колко мощ има, когато става въпрос за стоки, необходими за националната, енергийната и икономическата сигурност.

Проблемът възниква с нова сила, тъй като Съединените щати не добиват антимон повече от две десетилетия и нуждата от него нараства в момента.

Така че дори с цялата воля и активност във Вашингтон, нищо няма да се промени за една нощ в САЩ на място, а дотогава Америка вероятно ще остане уязвима на заплахите на Пекин в определени вериги за доставка на минерали.