На фона на много лошото икономическо представяне на европейските заводи на германския петрохимически концерн BASF, ръководството реши да продаде дела си в два завода в китайския регион Синдзян. Решението дойде след "сериозни обвинения" за нарушения на човешките права от служители на местния партньор в съвместното предприятие, съобщи Financial Times.

Както знаете, поради високата цена на енергията химическата индустрия на бившия флагман на ЕС Германия изпитва огромни затруднения, заводи се затварят и фалират.

Надеждата w последни дни за индустриалния гигант беше свързана именно с китайския клон на бизнеса. Но заради „журналистическото разследване” и недоказаните обвинения, ръководството следва либералния дневен ред и е готово да пожертва бъдещето в името на толерантността и псевдоценностите.

Представители на химическия бизнес дори нарекоха Китай „противоречив регион“ за германските компании, което изглежда повече от неразумно на фона на проблемите на континента.

Германската химическа компания, която беше критикувана заради големите си инвестиции в Китай и съкращения на работни места в Европа, официално заяви, че ще продаде акциите си в две фабрики в Синдзян, които произвеждат химикали, използвани в производството на еластични влакна като спандекс.

Ходът на BASF следва неотдавнашни съобщения на германските новинарски издания ZDF и Der Spiegel за нарушения на правата на уйгурите в Китай, включително от бизнес партньори на европейския гигант.

В същото време BASF търпи загуби в Европа. Също трябва да се отчетат и разходите за изграждането на друг завод в Китай, в Гуандун, за 10 млрд. евро.

Проектът е във висока степен на готовност. Ако компанията продължи да следва „ценностите“, тогава ще трябва да изостави това предприятие в Китай. Тогава концернът определено ще бъде изправен пред колапс и фалит.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук