Търсенето на кредити за земеделие расте. От няколко години секторът „Селско горско и рибно стопанство“ набира скорост и се нарежда сред най-кредитираните браншове, сочат наблюденията на финансистите. Агросекторът се превръща в притегателен център за кредитиране, тъй като фермерите  срещат трудности да покриват допълнителните си разходи и да компенсират падащите цени на продукцията, но и много от тях искат да модернизират производството си с покупка на нова техника или с увеличаване на обработваемата земя. Освен към банките, фермерите се обръщат и към алтернативни финансиращи институции.
„Интересът към нашите кредитни продукти расте. Това от една страна се дължи на предвидените нови инвестиции в сектора, но от друга показва, че земеделските производители имат нужда от пари на време” потвърдиха от компанията за управление за земя Агрион, която получи регистрация като небанково финансово дружество в БНБ и вече предлага кредитни продукти във всичките си офиси в 25 града в цялата страна.

Агрион осигурява  дългосрочни инвестиционни кредити, кредити за оборотни разходи и лизинг. Финансовите й продукти започват от 10 000 лв. и се отпускат срещу обезпечение земеделска земя. Сумата  може да достигне до 80% от цената на земеделския парцел. „Ние сме много гъвкави и познаваме проблемите на фермерите и арендаторите. Освен това експертизата ни като един от основните собственици на земя на българския пазар ни дава възможност за адекватна оценка на обезпечението и съответно последващото му управление”, коментираха от мениджмънта на компанията. За последните две години дружеството разви верига от офиси в 25 града в цялата страна като услугата кредитиране се предлага във всеки един от тях.

Моделът е нов за България и използва ниша, близка до банково кредитиране, но с разликата, че банките трудно приемат като обезпечение само земеделските земи на кредитоискателя. Така, ако производител иска да изтегли финансов ресурс по традиционния начин, ще трябва да ипотекира друг имот или материални активи, да заложи субсидии и т.н. Затова от Агрион залагат като свое конкурентно предимство освен високия процент на отпуснатото финансиране спрямо оценката на земята  и на улеснената процедура за кандидатстване и усвояване. Не се изискват допълнителни залози или въвличане на съдлъжници, както и създаване на допълнителни сметки, застраховки и т.н, документите са много по-малко, обясниха експертите.

През последните години аграрният сектор в България бележи значително развитие, като общият годишен обем и броят на отпуснатите земеделски кредити нараства. Този положителен растеж на агробизнеса отрежда на сектора водещо място в икономиката на страната. Повече от половината фермери обаче признават, че са имали нужда от средства за финансиране в последната година според проучване на Агрион. Като проблем при тегленето на кредити земеделците посочват твърде многото документи. Основното им изискване към кредита е той да се отпуска при изгодни условия и гаранция, че те няма да бъдат променяни, както й бързината.