Плащането на лихва или допълнителни такси върху използването на дигитално евро ще е забранено в рамките на нов проектозакон, който се очаква да бъде предложен от Европейската комисия на 28 юни, пише Investor.bg.

Европейската дигитална валута на централна банка (CBDC) ще е достъпна за офлайн плащания от първия си ден и потребителите не би трябвало да могат да я програмират така, че да се ограничава по-нататъшната употреба, се казва в законопроекта.

„Дигиталното евро ще е достъпно както за онлайн, така и за офлайн плащания с дигитално евро с първото издаване на дигитално евро“, се казва в текста.

За офлайн преводи „нито Европейската централна банка (ЕЦБ), нито доставчиците на платежни услуги ще получават достъп до личните данни за трансакциите“, въпреки че банките, които предоставят валутата, могат да изпращат детайли до финансовите власти относно сметките, ако заподозрат пране на пари.

Личната неприкосновеност се отличи като основно притеснение за обществеността в допитването от 2021 г. на ЕЦБ. Прецеденти от Китай накараха мнозина да се притесняват, че използването на CBDC може да доведе мащабно държавно наблюдение.

ЕС в момента е една от няколкото юрисдикции по света, включително САЩ и Великобритания, които обмислят издаване на своя фиатна валута под дигитална форма. След дълъг период на проучвания ЕЦБ е готова да вземе решение за това дали да продължи с проекта си за CBDC по-късно тази година.

Въпреки това членът на Изпълнителния съвет Фабио Панета коментира, че решението трябва да е политическо, а не толкова само на централната банка.

Евентуалното законодателство в основата на CBDC ще трябва да е съгласувано от Европейския парламент, където обаче евродепутатите са по-скоро скептични, както и от правителствата на страните членки.

„Съветът (на ЕС, бел. ред.) няма да реши или формулира съвместно мнение за това дали дигиталното евро трябва да бъде въведено, или поне не в близко бъдеще“, коментира високопоставен представител на ЕС, пожелал анонимност. „Не бих очаквал ЕЦБ да се придвижи напред в разрез с едни много скептични министри“, допълва представителят.

Като законно платежно средство, казва проектозаконът, магазините ще трябва да приемат плащания с дигитално евро и да не налагат допълнителни надценки за използването му, освен ако не става въпрос за много малки бизнеси или по други оправдани причини като риск от спиране на тока и др.

CBDC „няма да бъдат програмируеми“, се казва още в текста, успокоявайки притесненията, че като се има предвид възможността да се контролира как се използват дадените средства, може да бъде ограничен свободно използваемия характер на фиатната валута“.

Текстът също така предвижда и начини да не се позволява сметките с дигитално евро да се използват като алтернатива на спестяванията в търговски банки. Съхранените суми не могат да носят лихва, като ЕЦБ ще може да налага и други контролиращи мерки.

Панета вече заяви, че потребителите трябва да бъдат ограничени да притежават около 3 хил. евро, за да е сигурно, че средствата ще се използват за ежедневни плащания.

„Сетълмент инфраструктурата на дигиталното евро трябва да се опитва да гарантира приемане на нови технологии, включително технологията за разпределен регистър (консенсус от репликирани, споделени и синхронизирани цифрови данни, които са географски разпръснати в много сайтове, държави или институции, бел. ред.)“, посочва проектозаконът, въпреки че от ЕЦБ още не са се ангажирали с използването на блокчейн за CBDC.

Версията на проектозакона, се очаква да бъде одобрена от ЕК на заседание на 28 юни, показва публикуван график.

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук