Съчувствам на г-н Борисов, който беше принуден да слуша обвиненията на бизнеса срещу работещите. Това е неприятно на всички нас, които живеем в страната. Надявам се, когато започнат истинските разисквания в тристранния съвет да се разбере, че подобен начин на говорене е недостоен. Това каза проф. Христина Вучева, бивш министър на финансите в предаването „Лице в лице“.

Според нея още по-нелепо е предложението клас "Прослужено време" да отпадне. „На практика много от сферите, които получават най-много пари, делът на този елемент е пренебрежимо малък. Цялата сума за 2016 в частния сектор, която е била изплатена е 19 милиона лева за допълнителни възнаграждения. Винаги съм считала, че синдикатите са прави по отношение на защитата на работещите в тежките сектори. Най-голям е класът, който се получава в съда, в МВР, в отбраната. Големите пари за клас се изплащат в тези сектори. Няма никакво практическо значение“, подчерта тя.

„Скачаме от един на друг скандал, а всъщност се давим в дребнотение. Понякога се отдава толкова голямо значение на толкова маловажни теми“. Това коментира юристът доц. Атанас Семов. Според него големият проблем е, че държавата се управлява в стил "линейка" - притичване от скандал в скандал, а големите проблеми на България оставали встрани. Атанас Семов каза още, че според него приличаме на самоубиец, който е скочил и минавайки покрай балконите се възхищава колко са красиви цветята. „Големият проблем е, че събираемостта е изключително ниска“, посочи той.

Тук обаче проф. Вучева се намеси и каза, че последните години събираемостта е добра. „Аз не съм толкова черноглед. Малките теми ни показват, че няма тежки събития. Износът расте с рекордни темпоеве, дългът намалява, доходите растат. За всичко това са „виновни“ лошите капиталисти, заяви анализатора Георги Харизанов. Той попита защо добрите неща не ни правят впечатление? Според него по-притеснителното е, че има обявена война срещу бизнеса в момента.