Сигнали за повишени цени на билетите на Български държавни железници зачестяват през последните седмици.
Граждани от различни населени места в страната, споделят, че след въвеждането на еврото част от тарифите са били актуализирани нагоре, пише Флагман.
По информация на източници, преди промяната билетът по направлението София - Бургас е струвал около 20 лева, което се равнява на приблизително 10 евро.
След преминаването към новата валута обаче цената за същия маршрут, независимо дали става въпрос за бърз или пътнически влак, достига близо 14 евро. Преизчислено в левове, това прави около 28 лева, или увеличение от близо 40 процента спрямо предходните нива.
Към момента няма официално публично обяснение в детайли за конкретния размер на увеличението по това направление.
В подобни случаи железопътният превозвач традиционно посочва като фактори инфлацията, ръста в разходите за електроенергия, поддръжка на подвижния състав, инфраструктурни такси и възнаграждения на персонала. Въпреки това част от пътниците остават с усещането, че преходът към еврото е използван като удобен момент за по-сериозна корекция на цените.
Недоволство се отчита и сред учениците и студентите, които пътуват с 50% намаление чрез специални карти. Ако преди билетът по линията София - Бургас е излизал около 5 евро с отстъпка, сега сумата доближава 7 евро. Макар номинално увеличението да изглежда малко, за редовно пътуващите млади хора то се натрупва осезаемо в месечния им бюджет.
Липса на конкуренция
Липсата на реална конкуренция често поражда опасения, че потребителите имат ограничени алтернативи, особено по дългите направления.
Очакванията на част от гражданите са, че с навлизането на частни оператори в сектора и постепенното отваряне на пазара може да се стигне до по-конкурентни цени и по-добро качество на услугата. Подателите на сигнали изразяват надежда, че демонополизацията ще доведе до по-голяма прозрачност при формирането на тарифите и до по-справедлив баланс между цена и услуга.