Повече пенсионери ще получават месечни социални помощи, ако се повиши гарантираният минимален доход, на базата на който те се отпускат. Това показват изчисленията на Института за пазарна икономика, пише Труд бг.

Според тях в момента социалните помощи достигат до едва 1% от населението, като за 2020 г. такива са взимали 76 000 души. Това са предимно безработни, роми и хора, живеещи в малки населени места.

Пенсионерите почти не се класират за тези помощи, обясни икономистът Петър Ганев от ИПИ.

Затова институтът предлага да се обвърже гарантираният минимален доход със средния. Най-добрият вариант е ГМД да стане 20% от медианния или 150 лева, което е двойно на сегашния размер.

Ако това се направи, помощи ще могат да получават над 281 000 души. При пенсионерите от 1468 души с право на подпомагане сега, ще станат 47272 души.

Според икономиста Георги Ангелов служебното правителство в момента свръхкомпенсира бизнеса заради високите цени на тока, докато за потребителите помощи няма. Фирмите веднъж се компенсираха като вдигнаха цените, инфлацията вече е 5%, освен това им се отпускат 450 млн. лева, посочи той.