Инвеститори се насочват към страни с ниски заплати
Редица компании от Западна Европа прехвърлят част от дейността си в Полша и Чехия
Централноевропейски компании, които предлагат отдалечени, евтини бизнес услуги на международни фирми, засилват плановете си за експанзия, тъй като инфлацията кара глобални компании да прехвърлят повече работа в региона, за да намалят разходите си, предава Ройтерс, цитирано от Труд.
От Прага до Варшава и Будапеща - западни компании отдавна се стремят да се възползват от големия брой образовани служители за аутсорсинг или изнасяне на бизнес услуги като софтуерна разработка, административни и счетоводни функции и анализи за големи европейски и американски клиенти.
Въпреки намаляването на разликата в заплащането и по-бързия ръст на разходите в сравнение със Западна Европа, центровете за бизнес услуги в Централна Европа сега наемат повече служители, докато други сектори като промишленото производство намаляват работната си сила заради войната в Украйна и растящите разходи за енергия.
Да вземем за пример базираната в Силициевата долина компания Pure Storage. Разработчикът на хардуер и софтуер съобщи, че удвоява броя на инженерите в центъра си в Прага и планира да ги удвои отново през 2023 г. и през 2024 г.
Новината беше обявена от Пол Мелмън, ръководител на чешкия център. “По-ефективно е от гледна точка на разходите да наемем инженер в Прага, отколкото в Маутин Вю”, отбелязва Мелмън.
Секторът на бизнес услугите е нараснал от почти нула преди 25 години до индустрия с близо 800 хил. служители в Централна и Източна Европа и е все по-значим двигател за местните икономики. Чешката асоциация на лидерите в бизнес услугите очаква ръст на заетите с 11% през 2022 г. и с 13 на сто през 2023 г.
Разликата в заплащането намалява в последните години, тъй като икономическият растеж в страни като Полша и Чехия изпреварва този на западни страни. Но разходите за труд в региона все още са с около 30% до 50% по-ниски в зависимост от работната позиция.
Възможността за осигуряване на работа от разстояние стимулира сектора по време на пандемията, а сега високата инфлация на големи пазари като Великобритания, Германия и Франция отново е в полза на региона.
В Полша, където работят над 400 хил. души в сектора на бизнес услугите, очакванията са той да достигне годишен растеж от близо 8% до края на първото тримесечие на 2023 г. въпреки двуцифрения ръст на заплатите от февруари насам, инфлацията от 17,2% и войната в Украйна.
Инфлацията в Чехия е 18% и също е над средното равнище в еврозоната от 10% през септември, нов рекорден връх, стимулиран от цените на храните и енергията, което е силен стимул за компаниите да намаляват разходите.
“Силният натиск от заплатите на фона на повишаване на заплащането на пазари като Германия и Франция увеличава разходите за труд до такива нива, при които е трудно да бъдеш ефективен”, коментира Лукаш Гебески, главен изпълнителен директор на оператора на колцентрове Teleperformance Polska.
“В Полша имаме много млади хора, които учат и знаят чужди езици, затова потенциалът за растеж е голям и е стимулиран и от високата инфлация на Запад”, допълва той.
Други световни аутсорсинг региони изпитват затруднения. В Индия IT износители като TCS, Wipro и Infosys, който съставляват голямата част от сектора на бизнес услугите в страната, са изправени пред свиване на маржовете в последните тримесечия, докато се опитват да задържат служители на фона на силната конкуренция за таланти.
Но в Централна Европа доставчиците на споделени бизнес услуги са светъл лъч за икономиката.
В Comdata, чиито 1500 служители в Чехия и Унгария оперират телефонни линии, ускоряващата се инфлация и растящите разходи на западни компании са причина за процъфтяване на бизнеса. Компанията планира да увеличи служителите си с около 300 души през 2022 и 2023 г., съобщава регионалният ѝ ръководител Ян Неделник.
“В последните два-три месеца има бърз ръст в търсенето на служители с немски, френски, испански и английски език. Тази тенденция ще продължи”, допълва той.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
0 Коментара: