- Искате да замените част от въглищата като гориво с биомаса. Какво представлява тя и Европа какво казва по този въпрос?
- България има приет Национален план за използване на възобновяеми източници за енергия, който включва до тази година делът им  да достигне 16%  от крайното брутно потребление.

Този план поощрява потребяването на енергия от водна, вятърна, слънчева, геотермална енергия и биомаса в три направления – електроенергия, топлинна енергия и потребление в транспорта. Националният план за възобновяеми източници на енергия е изработен въз основа на европейската директива, така, че биомасата е не само разрешена, но и препоръчителна суровина за производство на енергия.

- Това означава, че ще получите и подкрепата на екологичните организации, които работят на нашата територия?
- Стига да са наистина екологични няма причина да бъдем на различно мнение. Да заместиш замърсяваща суровина, като въглищата с възобновяем източник на енергия, каквато е биомасата, трябва да бъде решение, което екологичните организации изискват от нас, а не тема за спор.

За да се даде старт на проекти за биомаса на местно и регионално ниво и да се постигне производство на поне една трета от енергията (без транспортната) от местни и устойчиви енергийни източници, главно от биомаса преди време имаше европейски проект „Интелигентна енергия - Европа“.

- Кажете на перничани все пак какво представлява биомасата?
- Биомасата е всичко, което остава след като се вземе от селскостопанските култури използваната част. Ще го обясня по – просто – за производство на олио се използва мазнината от обелените семки на слънчогледа – всичко останало – стеблото, питата, обвивките на семките може да се използва за производство на енергия.

Същото се отнася за рапицата, пшеницата и още много култури. В Европа има дори практика за засаждане на масиви с растения, подходящи за бързо създаване на обеми от висококалорична биомаса. Тя може да се използва по няколко начина в производството на топлинна енергия или електроенергия – чрез директно оползотворяване, което означава да се раздроби предварително или чрез преобразуването и в синтез газ, което пък е по- удобно за съхранение.

- Всички въглища ли ще замените с биомаса?
- Не. Планирали сме това да е малък процент, защото трябва да натрупаме практика преди да направим по – голяма стъпка. Освен това инвестирахме милиони в газови когенерации и сме планирали да продължим да работим и в тази посока. Все още нямаме крайно решение за това какъв трябва да е горивният микс на Топлоификация Перник.

- От какво зависи решението Ви и защо не е толкова просто?
- Освен с производствените си или технически възможности се опитваме да прогнозираме какъв ще е крайният ефект за цената на перничани. В момента природният газ е с исторически ниска цена, но тя вероятно ще расте. Нямаме интерес парното на перничани да поскъпва, затова търсим микс, който ще ни направи по – гъвкави и по конкурентни.