Ирански висш съдия заяви днес, че Техеран никога няма да приеме „унизителните условия“, определени от Европейския съюз за търговията без долари, предназначени да избегнат американските санкции, пише британския вестник Daily Express, цитиран от "Фокус".

Франция, Германия и Великобритания откриха нов канал за търговия без долари с Иран, за да преодолеят санкциите, възобновени срещу Иран след решението на президента Доналд Тръмп през май да излезе от ядрената сделка между Техеран и шестте големи сили. Садек Амоли-Лариджани заяви: „След девет месеца отлагане и преговори, европейците са създали механизъм с ограничен капацитет само за храна и лекарства“. „Иран никога няма да приеме техните странни и унизителни условия за присъединяване към FATF (Работна група за финансово действие) и преговори за своята ракетна програма“.

Френско, британско и германско изявление не споменава никакви предварителни условия, въпреки че европейските сили сега трябва да създадат бюджет и да определят неговите правила, преди механизмът да може да функционира. Приветствайки техния ход, заместник-министърът на външните работи на Иран Абас Аракчи заяви, че Техеран също ще трябва да създаде огледална компания.

Двете страни ще водят разговори тази седмица по този процес. Иран заплаши да се оттегли от ядрената сделка, освен ако европейските сили не му позволят да получи икономически ползи. Европейците са обещали да помогнат на компаниите да работят с Иран, стига да спазва сделката. Новите американски санкции до голяма степен успяха да убедят европейските компании да се откажат от бизнеса с Иран, а Вашингтон заяви, че не очаква усилията на ЕС - известни като INSTEX, или инструмент за подкрепа на търговските борси - да променят това.

Дори докато европейските сили работят за запазване на ядрената сделка, отношенията с Техеран се влошават. Този месец ЕС наложи първите си санкции срещу Иран след ядрения договор, в отговор на заговорите за убийство на европейска земя. Те също обмислят дали да наложат санкции срещу програмата на Иран за балистични ракети, ако преговорите между двете страни по въпроса не напреднат.