Истината излезе наяве: Загиват ли родните ресторанти на фона на космическите им цени
Оборотът на заведенията нараснал с 61% спрямо годината преди пандемията, печалбите са двойни, бизнесът се развива изключително успешно
Печалбата на ресторантите е нараснала над два пъти след пандемията, показват данни на НАП. Това се дължи на значително увеличение на оборотите на заведенията след вдигане на цените, както и на намалената ставка на ДДС, пише Труд бг.
Декларираният от ресторантите корпоративен данък за 2021 г. е 42,6 млн. лв., което е с 125%, или над два пъти повече спрямо дължимите 18,9 млн. лв. данък върху печалбата за 2019 г., последната година преди пандемията от Covid-19.
Данни за печалбата на ресторантите за цялата 2022 г. все още няма, защото крайният срок за подаване на годишните декларации от фирмите за дължимия корпоративен данък е до 30 юни.
Но направените от ресторантите авансови вноски за корпоративния данък за 2022 г., които се правят на база очакваната печалба, показват, че това е била една още по-успешна година спрямо предходната 2021 г.
Декларираните авансови месечни вноски на корпоративния данък от ресторантите и заведенията за бързо хранене през последната година преди пандемията са 5,4 млн. лв., а авансовите тримесечни вноски са в размер на 3,8 млн. лв.
През 2021 г. авансовите месечни вноски на корпоративния данък нарастват до 6,2 млн. лв., а при тримесечните вноски увеличението е още по-голямо – до 6,4 млн. лв. За 2022 г. декларираните авансови месечни вноски на корпоративния данък са в размер на 8,6 млн. лв., което е с близо 60 на сто повече спрямо годината преди пандемията.
А авансовите тримесечни вноски са 11,8 млн. лв., което е над три пъти повече спрямо предкризисната 2019 г.
Оказва се, че ресторантьорският бизнес се развива изключително добре през последните две години. Не всеки бизнес може да се похвали с два-три пъти увеличение на печалбата.
Авансови вноски за корпоративния данък въобще не правят фирми, които имат малък оборот в размер под 300 хил. лв. за годината преди предходната.
Авансови ежемесечни вноски правят фирмите с оборот над 3 млн. лв. за годината преди предходната, а на тримесечни авансови вноски са фирмите с оборот между 300 хил. и 3 млн. лв. Оказва се, че именно при ресторантите с оборот между 300 хил. лв. и 3 млн. лв. има най-голям ръст на печалбата през последните две години.
Тези отлични финансови резултати ресторантите са постигнали благодарение на увеличение на оборота и намалената ставка на ДДС.
Общият размер на облагаемия с ДДС оборот на ресторантите и заведенията за бързо хранене през 2019 г. е 2,222 млрд. лв., показват данни на НАП.
През 2020 г. заради пандемията и затварянията на бизнеси има спад на оборотите. Но през 2021 г. оборотът на ресторантите нараства с 16% спрямо предкризисната 2019 г. и достига 2,58 млрд. лв. За 2022 г. оборотът на ресторантите вече е 3,584 млрд. лв., което е ръст с 61% спрямо последната година преди пандемията.
Основната причина за по-високия оборот на ресторантите е поскъпването на предлаганите храни и напитки.
Заради високата инфлация много хора ограничиха посещенията в ресторанти. Но когато отидат в заведение се налага да платят доста по-голяма сума за поръчваните салати, основни ястия и десерти.
Оказва се, че с по-високите цени и по-ниската ставка на ДДС за ресторантите остава много по-голяма печалба спрямо годините преди пандемията. За ръста на печалбите допринасят и компенсациите заради високите цени на тока, които дават на всички фирми.
Вместо да внасят, получават ДДС от хазната
107 млн. лв. за 2019 г.
Ресторантьорският бизнес се възстановява от пандемията от второто тримесечие на 2021 г. и оттогава насам всеки месец оборотите са повече спрямо същия месец на 2019 г.
Вместо да внасят ДДС в държавния бюджет ресторантите имат ДДС за получаване, показват данни на НАП. Причина за това е намалената ставка на ДДС за тях от 9 на сто.
За цялата 2022 г. част от ресторантите и заведенията за бързо хранене декларираният ДДС за внасяне в размер на 43,2 млн. лв. А останалите ресторанти декларират ДДС за възстановяване в размер на 53,7 млн. лв.
Така се оказва, че ресторантите нетно са получили ДДС от бюджета в размер на 10,5 млн. лв.
Ресторантите купуват продукти, плащат на фирми за ремонти и доставки с 20% ДДС, за който след това имат право на възстановяване. А предлаганите в ресторантите храни са с 9 на сто ДДС. Така се оказва, че през почти всички месеци на миналата година ресторантите имат право на възстановяване на ДДС в по-голям размер от дължимия за внасяне. Изключение правят юли и август, когато оборотите на морето са най-големи.
Преди пандемията ситуацията с ДДС за ресторантите е напълно различна. За цялата 2019 г. декларираният ДДС за внасяне е 107,5 млн. лв. През 2021 г., въпреки че оборотите на ресторантите нарастват с над 16%, нетно дължимият ДДС за внасяне е само 1,3 млн. лв. През 2021 г. ресторантите вече са с 9% ДДС.
Ситуацията е още по-неприятна за държавната хазна през 2022 г., когато ресторантите не само че нетно не дължат ДДС, а резултатът от дейността им е право на получаване на данъчен кредит в размер на 10,5 млн. лв.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
0 Коментара: