ИТ мениджърите трябва да намерят начин по-бързо да отговорят на настоящите предизвикателства
Пандемията от коронавирус сериозно се отразява върху техните приоритети и роля
„Вероятно служителите, които работят от разстояние, ще се увеличат. Запазването на изискванията за безопасност и ограничаване броя на посетителите ще повлияе върху функционирането на компаниите“, коментира Милен Ганев, съдружник в E-CARD. Фирмата е един от софтуерните лидери в Европа.
ИТ мениджъри трябва да намерят начин с помощта на технологиите по-бързо да отговорят на настоящите предизвикателства.
Пандемията от коронавирус сериозно се отразява върху техните приоритети и роля, като същевременно ги принуждава да обмислят дългосрочния ефект от пандемията върху ИТ звената и компаниите като цяло, обясни Милен Ганев.
Според изследване на IDG, проведено сред 414 ИТ лидери, повечето бюджети или ще се запазят, или ще се увеличат през следващите 12 месеца.
Експертите също така очакват да се отдели внимание на оперативната ефективност, управлението и контрола на разходите. Въпросите за бизнес сътрудничеството, наемането и обучението на персонал ще останат на заден план през следващите месеци.
Около 40% от директорите по информационни технологии според друго проучване на CIO заявяват, че техните ИТ бюджети ще се запазят стабилни.
Само 25% споделят, че през следващата година ще бъдат увеличени средствата, с които те разполагат. Това представлява сериозно понижение в сравнение с отговорите през септември 2019 г., когато 59% от запитаните са заявили, че очакват да получат по-голямо финансиране.
Част от увеличението на бюджета вече се използва за подобряване на възможностите за отдалечена работа.
Над една трета от ИТ лидерите (35%) отбелязват, че техните ИТ бюджети ще бъдат намалени през следващата година в сравнение с последите 12 месеца - вследствие на промените заради коронавируса. За сравнение, през септември миналата година само 7% са планирали понижаване на ИТ бюджетите.
Без ясен краен срок кога бизнесът ще може да се върне към нормалното ИТ мениджърите отбелязват, че ще се фокусират върху дългосрочното контролиране и управление на разходите (45%).
Тук отново се наблюдава ръст в процента спрямо данните от септември, когато такъв отговор са дали едва 29% от запитаните.
Освен това ИТ лидерите очакват по-голямо внимание да се отдели върху подобряването на оперативната ефективност, посочват 37% от анкетираните в сравнение с 24% през септември.
Над една трета от ИТ лидерите (36%) отбелязват, че сега те определят какви ще бъдат бизнес процесите в бъдеще. Въпреки че все още не е ясно какво ще бъде новото нормално, това представлява увеличение от 13% спрямо данните от проучването през септември.
"Това ни подтиква да преосмислим бъдещия начин на работата. Когато можем да се върнем обратно, дали трябва толкова много хора да бъдат в офиса? Дали наистина се нуждаем от недвижими имоти, както преди смятахме, че са ни необходими", коментира Милен Ганев.
Мнозинството от ИТ лидерите отбелязват, че настоящата ситуация за отдалечена работа може да промени завинаги начина, по който се изпълняват служебните задължения.
71% от запитаните се съгласяват, че работата от дистанция през последните няколко месеца е създала по-позитивно отношение към политиките за работа от разстояние и вероятно ще повлияе на плановете за офис пространствата, наемането на технологични и други специалисти в бъдеще.
Всъщност изпълнителните директори са превърнали "подобряването на изживяването при дистанционната работа" в нов приоритет за 37% от ИТ лидерите.
"От огромно значение е за организациите да имат създадено партньорство между ИТ и бизнес отделите. Автоматизацията и дигиталната трансформация се превърнаха в задължителни по време на този период на дистанционна работа", отбеляза Милен Ганев, съдружник в E-CARD.
Според него новото нормално ще означава големи бизнес промени, които могат да създадат огромни възможности.
Последвайте ни