Ако вашият малък или среден бизнес се нуждае от уеб сайт, то вие най-вероятно вече имате изградена визия за неговата концепция. Пътят обаче от възникване на идеята, до нейната реализация не е толкова лесен и преминава през няколко етапа. Включително и избор на хостинг и регистрация на домейн. След това вашият сайт вече ще е видим за широката аудитория и може да започне успешно да изпълнява целта си, тоест да привлече нови клиенти и партньори
Какъв хостинг да изберете, как и къде да регистрирате домейн?
 
Нормално е да има колебания в отговорите на тези въпроси, особено, когато става дума за току-що стартиращ проект, чийто собственик досега не се е сблъсквал с необходимостта да взема подобни решения. Понякога дори подобно начинание изглежда плашещо и сложно, но, бързаме да ви уверим, че ако изберете подходящия хостинг доставчик, място за притеснение няма.

Какво е домейн и хостинг?
 
Хостингът  е мястото на сървъра, където ще се съхранява вашият уебсайт. Теоретично е възможно да го съхранявате и на домашния си компютър, но това е несигурно. Най-малкото компютърът ви трябва да е постоянно включен. Ако поръчате сървър от хостинг доставчик, той ще бъде снабден с непрекъснато захранване и бърз интернет, можете да свържете защита срещу DDoS атаки. Накратко, всичко е измислено и успешно се прилага. Остава просто да се включите.

От своя страна, домейнът е адресът, на който хората могат да посещават вашият сайт. Може да съдържа латински букви, цифри и тирета. Различните сайтове не могат да имат едни и същи домейни. Става дума за символичен адрес на сайта, който е свързан задължително с IP адрес. Информацията за тази връзка се съхранява в системата за имена на домейни - DNS.

DNS работи по следния начин:
 
♦ Потребителят въвежда адреса на домейна в реда на браузъра.

♦ Искането се изпраща до DNS сървъри.

♦ DNS „научава“ домейна, определя IP адреса и изпраща сигнал до сървъра, където се съхранява сайтът.

♦ Страницата на уебсайта се отваря в браузъра.

♦ Тоест, когато въведете домейн в адресната лента, вашата заявка отива първо към DNS, а след това към сървъра на сайта. Процесът е изключително бърз.
I
mage source: unsplash.com

Какви разширения могат да имат домейните?
 
DNS има йерархия на имена на домейни. Класифицира ги въз основа на местоположението на техните IP адреси, като по този начин улеснява търсенето. Съществуват национални домейни, например завършващи (.bg), както и международни домейни, окончаващи на (.net), (.com) и така нататък. По принцип домейн не се купува, а само наема за определен срок. Обикновено за една година. Следващата година домейнът трябва да бъде платен (подновен) отново. Ако това не бъде направено, името ще бъде свободно и друг потребител може да го получи и използва за собствения си сайт.
 
Хостинг доставчиците предлагат и услугата за регистрация на домейн. Така например, можете да се възползвате от услугата наемане на хостинг и регистрация на домейн от IONOS. Компанията е добре позната и притежава отлична репутация. За целта е необходимо да отидете на уебсайта на IONOS и да проверите какви домейни са на разположение, а след това просто да следвате стъпките.  Ако се нуждаете от помощ и консултация, винаги можете да разчитате на такава, защото екипът е винаги на ваше разположение.

Защо да изберете на хостинг и регистрация на домейн от IONOS?
 
IONOS са на пазара вече повече от 30 години и се радват на огромно потребителско доверие. В партньорство с тях ще получите електронна поща в собствен домейн, постоянни резервни копия, много бърза база данни, защита срещу вируси и надеждна поддръжка. Не е тайна, че в процеса на работа винаги е възможно да изникнат непредвидени обстоятелства, затова сигурността на хостинг доставчикът е от огромно значение. Именно това прави IONOS толкова желан и доверен партньор за огромна част от фирмите, развиващи своя малък или среден бизнес.