Прекъсването на руските зависимости ще струва нещо, но си струва. Това заяви пред Нова телевизия банкерът Левон Хампарцумян.

По думите му, търсенето и предлагането ще определят цената на газа. Това, което се случва в Китай, ще потисне цената, търсенето.

„Чисто политически това е добър повод да скъсаме с тази тежка зависимост с Русия. Прекъсването на толкова тежка зависимост може да струва нещо и си струва да се плати цената. Държавата ще помогне, да направим така, че ако някой ден „Газпром” иска пак да търгува с България, те да дойдат с паничката и да искат да пуснем малко от нашия газ и на тяхната тръби", добави експертът. 

„Европа е най-големият пазар за руски газ. Газът идва от полуостров Ямал. Дългата игра не е чак толкова еднозначна и изгодна, защото разстоянието до Китай е 5000 км. през Сибир, а за Индия тръбите трябва да бъдат прекарани през Хималаите", коментира още той.

По думите му от икономическа гледна точка България трябва да продава боеприпаси директно на Украйна вместо маржовете да отиват в посредници, а не директно в България.

„Острата фаза на тази война ще свърши и тогава ще има едно разделение между руския свят и останалите. Тогава дългата игра ще е къде да се позиционират разни стратегически производства и къде ще се живее по-добре", каза Хампарцумян.

Помощта трябва да е фокусирана и лимитирана във времето. Трябва да се помага за оцеляването и после да се разчита на адаптивността и креативността, а не да се слагат тавани и декрети на пазара", каза още банкерът по повод вдигащите се цени на основни стоки и услуги.