В четвъртък правителството на Гълъб Донев отмени плана на кабинета Петков за влизането ни в клуба на богатите. Правилно ли е решението? 

"Овладяването на инфлацията е политическа мантра. В момента най-мощният инструмент е в ръцете на най-предприемчивите хора, не на политиците. Това е производството на стоки и услуги, и по възможност за експорт.

Черните облаци на възможна рецесия в САЩ и всички други черни сценарии ги има, трябва да сме готови за тях, но не бива да преувеличаваме и да се самостресираме повече, отколкото трябва, защото човек под стрес взема грешни решения", заяви председателят на Българския форум на бизнес лидерите Левон Хампарцумян.

На въпроса необходима ли е актуализация на бюджета, той отговори, че има буфери в бюджета и приходи, докато износът върви. Според него е много вероятно да са достатъчни, но идеята през 6 месеца да актуализираме бюджета не е добра.

"Тя говори за дефицит на професионализъм и компетентност. Трябва да мислим по-дългосрочно, това не може да се иска от служебно правителство", каза той пред Bulgaria ON AIR.

Той беше попитан кога ще се укроти инфлацията и посочи, че за най-бедните ще е най-късно, защото те, за да са най-бедни, нямат умения, стоки, услуги, нещо, което да продадат и на което да вдигнат те цената.

"Те трябва да чакат резултата от дейността на предприемчивите хора, които ще платят повече данъци, което да им даде и на тях нещо. Инфлацията за тези, които успяват да вкарат новите разходи в продажната цена, е свършила. Това го усещат първо икономически най-активните, след това ще го усетят ключовите хора в дейността на тези фирми.

Във вид на заплащане малко ще закъснее и колкото ти е по-важна и по-ценна професията, толкова по-бързо ще дойде. Едни хора, които са с ниска производителност, с ниски умения, с ниско образование, за съжаление, нашето общество трябва да ги носи на гърба си или да подпомага тяхното добруване", твърди Хампарцумян.

Той коментира и това, че комисионната реформа не се осъществява, като каза, че има един много циничен подход – като дадат повече на пенсионерите, ще оставят по-малко за крадене от приближените до властта фирми.

"Въпросът е, че приближените фирми до властта се опитват да направят устойчив бизнес, но това е контрапродуктивно на макрониво, защото властта се сменя по-радикално и изведнъж 30-40% от индустриалния капацитет в дадената сфера почива, защото не е близка до новата власт. Нашето спасение от този модел е, че както и да се наредят следващите правителства, няма да е такава еднолична пирамида с един човек на върха, който взема най-важните решения, и един тесен кръг от хора", смята Хампарцумян.

Той смята, че можем да издържим няколко месеца да плащаме по-високи сметки, защото това се случва в цяла Европа и в момента цената на енергията в Европа е с порядък повече, отколкото в САЩ и Китай.

"От лоша енергийна политика ще затваряме ядрените станции, а не сме технически готови с вятър, слънце и пеперудки да компенсираме всичко това. Сега ще трябва енергийните политики да се преразгледат, да станат устойчиви от техническа, от инженерна, гледна точка. Неволята учи", заключи гостът.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук