Eнергийният експерт Иван Хиновски, автор на енергийната програма на "Има такъв народ" (ИТН), коментира ситуацията у нас след спрения руски газ. В интервю за "Марица" той заяви, че е по-добре да платим в рубли, иначе много заводи ще спрат. Ето какво още каза той:


- Г-н Хиновски, какво се случва реално в момента с руския газ за България, ще спре ли наистина, или това е игра на нерви? 

- Каквото са казали руснаците -  винаги го правят. Разбра се, че разковничето около спирането на газа е недоразумение около схемата на плащане. За мен обаче има и политически аспект. Посещението на премиера Кирил Петков в Украйна е наляло допълнително масло в огъня, изразявам лично мнение. Може и да не е така. 

-  Може ли да се отиде по-далеч - Русия иска да разклати това правителство, което не е тайна, че е близко до американците?

- Съвсем други неща ги притесняват, нашата вътрешна политика им е много далечна на руснаците. За тях важно е какво става в Европа, европейската политика, европейските санкции.

- Най-важните и спешни мерки, които може да предприеме България, при окончателно спиране на газовите доставки? 

-  Спешните мерки са връзки с мрежата на Турция, както и интерконектор с Гърция.  Подписване на споразумение между Гърция, Азербайджан и България за пренасочване на доставките на азерски газ за Гърция (1 млрд. куб. м) към България за сметка на доставен за България LNG на терминал Ревитуса. И редица други. Реално България се нуждае от 1,5 милиарда куб. м газ за година, а в момента може да разчита на доста по-малко. 

- Казахте компетентност, а все пак енергийният министър Александър Николов е от квотата на „Има такъв народ“, чийто депутат бяхте.

- В общи линии аз съм от ИТН, колкото сте и вие. Няма значение.

- Има ли непосредствена заплаха да спрат родни предприятия и кои са най-застрашени?

- Има непосредствена опасност за спиране на машиностроителни предприятия, животински ферми, химическа индустрия. Всички торови заводи ще спрат без газ. Въобще, ще има тежки последствия за икономиката и бюджета.

- Ще спрат направо?

- Какво може да направи един торов завод без газ! Освен ако не организират някакви резерви от хранилището „Чирен“. Но то е пълно на 15-20 процента и не знам как ще организират кое да е първо - топлофикации ли, ферми ли, тежка индустрия, лека промишленост. Въпрос на решение на Министерски съвет.

- Твърди се, че топлофикациите би трябвало да имат резерви от битум?

- Да, те са най-малката грижа в случая, направо никаква. Те имат резерви от битум за един месец, и то в отоплителен сезон. Сега не е такъв. Тоест те работят само за битова гореща вода, така че могат да изкарат и три месеца на резервите от битум.

-  Очаквате ли удар от Русия и с петрола?

- Не, защото може да внасяме петрол отвсякъде.

- Има ли опасност за спиране на рафинерията на "Лукойл" до Бургас, която използва газ при производството на горива?

- Да, има опасност. Ако се стигне до ембарго за уралски петрол, вероятно ще спре. Същото важи и за проблема с газа. Но горива може да внасяме от цяла Европа. Гърция, Италия, Австрия, къде ли не. 

-  Оптимист ли сте, че може да се справим без руска газ поне до отоплителния сезон наесен?
 
-  Умерен оптимист. 

-  Защо е толкова празно хранилището в Чирен, кой носи вина?

-  Не искам да коментирам, защото после ми се сърдят, че ги критикувам. Министърът ми се обажда по 10 пъти (смее се). 

-  Защо Русия удари точно нас и Полша?

-  Казах, заради системата на плащане, която не удовлетворява двете държави. Според Европейската комисия обаче тази многоетапна система е нормална. За политиката е отделна тема.

-  Премиерът Кирил Петков нарече исканото от Москва плащане в рубли рекет, а и според него не гарантира доставянето на газ.

- Какво значи не гарантира! И досега плащахме авансово и до края на месеца газът идваше. Защо не в рубли! Това е много опасно мнение. Опасна теза!

- Смятате, че по-добре да склоним да плащаме в рубли руския газ?

- Да, какъв е проблемът, след като Европейската комисия го прие за нормално.

-  Но в същото време препоръча директно плащане в евро?

-  Да, но когато ти отказва контрагентът, какво правиш! В момента всичко е форсмажор! Няма нито един договор, гарантиращ собственост. Никакви договори не се спазват. Всичко е в насипно състояние. Този договор има нула валидност. Ние имаме договор за руския газ до края на годината. Къде да се оплачеш, като няма арбитраж в момента, нищо няма! 

- Трябва ли тогава да преразгледаме и ние условията по договора за транзит на руски газ през „Южен поток“, както вече поискаха някои политици и анализатори?

- Не, не е разумно да спираме транзита за Сърбия и Унгария.

- Трябва ли да се преговаря за нов договор с „Газпром“ в тази ситуация?

- Според нас трябва, макар че политиците смятат обратното. България трябва да преговаря и може да успее с условия, които не повишават цената на газа. Такава е тенденцията. Ако България успее да договори ново продължение на договора, което е възможно, стига да има политическа и икономическа мъдрост, не очаквам ръст на цената на газа, защото по всички анализи и прогнози в Европа се очертава тенденция на лек спад. Така че не би трябвало да очакваме по-голям от искания от „Булгаргаз” ръст на цената от над 5 процента.
Другият вариант е да внасяме LNG, който по принцип заедно с всички разходи по транспорта е между 20-30% по-скъп от тръбния газ. Но ние трябва да очакваме по-скъп газ при този нов сценарий. 
 
Иван Хиновски е експерт с над 45 години стаж в енергетиката. Сега е председател на Български енергиен и минен форум. Съветник  в парламента в продължение на 15 години. Депутат от "Има такъв народ" в предишните два парламента.