България трябва да е модерна държава, с модерни работодатели, синдикати и социален диалог.

Успяхме  да постигнем консенсус по много теми, и двете страни направихме компромис. В този диалог влезе и правителството.

Това заяви председателят на КРИБ Кирил Домусчиев при подписването на ключово споразумение за ускоряване на икономическото развитие на страната.

На среща в Министерския съвет представители на бизнеса, правителството и синдикатите сключиха важни споразумения. Резултатите от разговорите бяха представени на пресконференция от председателя на КРИБ Кирил Домусчиев, председателят на АИКБ Васил Велев, министрите на енергетиката и на икономиката Теменужка Петкова и Емил Караниколов, предава Нова тв.

Националното тристранно споразумение, което подписахме, ще има сериозно значение за преодоляване на последствията от кризата с коронавируса.

По думите му до половин година, още по време на мандата на сегашното правителство, по всички мерки от споразумението ще стартират и съответните законодателни промени и реформи. 

Кирил Домусчиев посочи, че първият раздел на споразумението е свързан с националните приоритети на България като членство в Шенген, ОИСР и ERM II.

Също борба с корупцията, картелизацията, монополизацията, продължаване на административната реформа, нова индустриална политика, базирана на развитие на отрасли, за които България им предимства и производства с висока добавена стойност, както и ускорено изграждане на електронното управление, допълни още председателят на КРИБ.

Изработени са решения по пакет от антикризисни мерки, каза вицепремиерът Марияна Николова.

Петкова благодари на социалните партньори за конструктивния диалог и допълни, че от това как ще се развива енергетиката, зависи доколко конкурентоспособен ще бъде българският бизнес.

Енергийният министър каза още, че партньорите са се договорили за разработването на Маришкия басейн, тъй като функционирането му е важно не само за енергийната, а и за националната ни сигурност.

„Другата важна тема беше пълната либерализация на пазара на електроенергия. България е една от последните държави членки на ЕС, която не е направила това напълно. Сега се договорихме това да стане факт и да се извърши на няколко фази – първо на пазара на едро, а след това - и на пазара на дребно”, обясни Петкова.

"Ще се създаде Национална програма за заселване на хора от трети страни от български произход.

Ще има индивидуални сметки за обучение през целия живот, изграждане на секторни фондове и разширяване на възможностите за чиракуване в производствена цена.

Съгласихме се за минимална работна заплата по икономически дейности, с прилагане през 2021 г.

Тогава да се предложи отмяна на минималните осигурителни доходи за 2021 г., ще се създаде механизъм, който не допуска отказ от преговори.

Ще има нарастване на заплатите на служителите след атестация на служителите", информира още Димитров. 
 
"Една от най-важните точки е споразумението, че минималната работна заплата ще може да се договаря по професии.

Трите дни болнични продължават да се плащат от работодателите, няма да се връща част от дохода на бедните семейства до края на годината", допълни пък социалният министър Деница Сачева.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!