Високите цени на енергията и други фактори хвърлиха германската икономика в криза. За това пише американският бизнес вестник The Wall Street Journal. Изданието отбелязва, че доскоро Made in Germany е означавало качество и прогрес, но това време е минало.

Нейните автомобили, роботи, влакове и фабрични машини превърнаха страната с 83 милиона души в третата по големина икономика в света. Сега светът обръща гръб на Произведено в Германия и Германия няма план Б – посочва изданието.

Изброявайки основните проблеми на германската икономика, The Wall Street Journal подчертава спада в промишленото производство и БВП на страната, както и мащабните съкращения, които могат да настъпят в металургичната и електрическата промишленост през следващите пет години.

Освен това, както отбелязва изданието, данъците в Германия сега са твърде високи, а цената на електроенергията е много по-висока, отколкото в САЩ и други индустриализирани страни.

Взети заедно, тези фактори вече доведоха до изтичане на капитали от страната. Сега германските компании предпочитат да пестят пари, вместо да инвестират в смели технологични проекти.

Междувременно САЩ, най-големият купувач на германски стоки, не бързат да помогнат на Германия. Напротив, Тръмп заплашва да преобърне световната търговия с наказателни мита.

Това особено застрашава експортно ориентираната икономика на Германия, която е по-зависима от пазарите, отколкото Калифорния от технологиите – подчертава The Wall Street Journal.

Истинският проблем за Германия, според американското издание, е липсата на ясно разбиране сред германските власти за това как икономиката трябва да се развива по-нататък.

Твърде дълго основните проблеми на страната бяха миграцията, изменението на климата или сигурността, а не икономиката – обобщават авторите на материала. 

Превод и редакция: БЛИЦ