КРИБ и БСК са против предложение на "Възраждане" за промени в Закона за индустриалните паркове
Предложението се прави в проекта за промени в Закона за индустриалните паркове, внесен в НС от Костадин Костадинов
Българската стопанска камара (БСК) и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) определят в свое съвместно становище като неприемливо предложението на "Възраждане" за ограничаване изграждането на съоръжения за производство на електрическа енергия от възобновяеми енергийни източници само до случаите на производство на енергия за собствено потребление на обекти, намиращи се на територията на индустриалния парк.
Предложението се прави в проекта за промени в Закона за индустриалните паркове, внесен в НС от Костадин Костадинов и група народни представители на 5 юли. Становището е адресирано до ръководството на три ресорни парламентарни комисии и е публикувано на интернет страницата на БСК.
Според работодателските организации предложението е рестриктивно и ограничава управлението и развитието на парковете като самостоятелни и самодостатъчни микросистеми, като едновременно с това нарушава принципите, заложени в Закона за индустриалните паркове.
От БСК и КРИБ изтъкват също, че в мотивите и представената оценка на въздействието към проектозакона липсва анализ и оценка как направеното предложение ще засегне вече съществуващи или в процес на изграждане енергийни системи в индустриалните паркове, както и планираните и в процес на реализация инвестиции.
Двете организации са на мнение, че чрез ограничаване на производството от ВЕИ единствено до производство на енергия за собствено потребление се намалява енергийната независимост и сигурност.
Направеното предложението изключва оптималното използване на пространството на индустриалните паркове и препятства постигането на синергия между индустрия и енергетика, вкл. води до намалена енергийна ефективност, смятат от БСК и КРИБ.
"Предложението за промени в Закона за индустриалните паркове и ограничаването на изграждането на ВЕИ единствено за собствено потребление е регресивно по отношение на устойчивото развитие. То ограничава потенциала за икономически растеж, намаляване на емисиите и конкурентоспособността на предприятията и поради това не можем да го подкрепим", са категорични двете работодателски организации.
Последвайте ни