Кристалина Георгиева с апокалиптична прогноза за България и цяла Европа
"Вървим към разрушителен цикъл, който ще навреди на средната класа и на бедните, а богатите ще останат незасегнати", предупреди тя
Световната икономика се разделя на съперничещи си блокове. Това носи риска от завръщане на Студената война, която може да влоши положението за почти всички останали, предупреди Международният валутен фонд (МВФ), цитиран от The Washington Post.
Усилията на САЩ и Европа да преначертаят световните снабдителни вериги имат смисъл, ако спомогнат за елимирането на зависимостта от един доставчик, която се доказа като разрушителна по време на пандемията, коментира ръководителят на фонда Кристалина Георгиева, предаде investor.bg.
"Ако двете сили издигнат нови търговски бариери, за да спечелят предимство в своята геополитическа надпревара, може да дадат началото на разрушителен цикъл, който ще навреди на средната класа и на бедните домакинства, като остави богатите незасегнати", допълни Георгиева.
"Моето опасение е за задълбочаващата се фрагментация на световната икономика. Може несъзнателно да вървим към свят, който е по-беден и по-несигурен", предупреди управляващият директор на МВФ.
Една световна икономика, разделена на съперничещи си блокове, може да се свие с 1,5%, или над 1,4 трлн. щатски долара на годишна база, според МВФ.
"По време на първата Студена война живях от другата страна на Желязната завеса. И да, там е доста студено", каза Георгиева, израснала в България. "Да влезеш във втора такава война за още едно поколение... е много безотговорно", коментира тя.
Годишният търговски обмен между САЩ и Китай все още е значителен като размери, надминавайки 600 млрд. долара.
През 2018 г. тогавашният президент на САЩ Доналд Тръмп (2017-2021) започна да налага мита върху вноса от Китай, като оттогава спекулациите за "отделянето" на САЩ от Китай се увеличиха. И Вашингтон, и Пекин предприеха стъпки, за да станат по-самостоятелни.
Под управлението на китайския държавен глава Си Дзинпин например Пекин започна да субсидира развитието на местни високотехнологични индустрии.
Сегашният американски президент Джо Байдън допълнително подчерта подсилването на независимостта на САЩ от чуждестранни доставчици, включително на медицински консумативи, компютърни чипове, редкоземни материали, необходими за направата на смартфони, електрически превозни средства и бойни самолети.
"Тази диверсификация на доставките след пандемията имаше логика до даден момент. Но когато отива извън икономическата логика, би навредило на САЩ и на останалата част от света", каза Георгиева.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
9 Коментара: