Изпълнителният съвет на Международния валутен фонд (МВФ) приключи прегледа на механизмите и финансирането на Доверителния фонд за намаляване на бедността и растеж (ДФНБР) – инструментът на МВФ за предоставяне на преференциално финансиране на страни с ниски доходи.

Управляващият директор на МВФ г-жа Кристалина Георгиева направи следното изявление:

„Днес нашите страни-членки приеха всеобхватен пакет за реформиране и финансиране на Доверителния фонд за намаляване на бедността и растеж (ДФНБР), с цел засилване на подкрепата, оказвана от МВФ за страните с ниски доходи", заяви управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева.

Пакетът включва рамка за използване на нетните приходи и/или резерви на МВФ с цел набиране на близо 8 млрд. долара допълнителни ресурси за субсидиране на заеми по ДФНБР през следващите пет години.

В съчетание с други мерки за реформи и с успешното привличане на средства на двустранна основа през миналата година, това ще увеличи дългосрочния обем от средства на ДФНБР за годишно кредитиране до 3.6 млрд. долара, което е повече от два пъти над предпандемичните нива, и ще помогне за стимулиране на допълнителен приток на средства от публични и частни източници.

„Това споразумение идва в критичен момент, когато страните с ниски доходи преживяват поредица от безпрецедентни сътресения и изпитват значителна потребност от финансиране.

На фона на изключително високото търсене на финансиране от ДФНБР, одобреният пакет ще обезпечи преференциалните ресурси, нужни за гарантиране на способността на Фонда да продължи да подкрепя страните с ниски доходи в провеждането на разумни политики и изграждането на силни институции", посочи Георгиева.

Конкретни нужди на страните

Според нея тези реформи ще помогнат за адаптиране на подкрепата на МВФ към конкретните нужди на страните, като се отчита увеличаващата се икономическа нееднородност на страните с ниски доходи.

"За да се гарантира, че ограничените преференциални ресурси са насочени към най-силно нуждаещите се, нов механизъм за лихвени проценти ще запази безлихвеното кредитиране за най-бедните държави, като същевременно гарантира, че лихвените условия за останалите остават на нужното ниво на преференциалност.

Политиките за достъп ще позволят гъвкавост при определянето на условията за подкрепа от Фонда, като при това защитните механизми ще бъдат засилени и опростени", каза Георгиев.

„Нашите страни-членки от целия свят за пореден път демонстрираха своя общ ангажимент за подкрепа на нашите членове с ниски доходи в трудни икономически времена", добави тя, цитирана от БГНЕС.