Кристалина Георгиева съобщи лоши данни
Очаква се забавяне на световната икономика, спад и в Китай
Управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева съобщи, че по последни оценки на оглавяваната от нея институция икономическият растеж на Китай тази година ще бъде 5,6 процента - с 0,4 на сто по-малко от прогнозата на МВФ от миналия месец, предаде Франс прес.
Фондът освен това очаква ръст на световната икономика от 3,2 процента - с 0,1 на сто по-малко от предишната прогноза, каза още Георгиева на срещата на министрите на финансите и на управителите на централните банки на страните от Г-20 в Рияд.
Тя призна, че се разглеждат и други, по-малко оптимистични сценарии. Георгиева добави, че е уверила китайския централен банкер И Ган, че подкрепя икономическите мерки, предприети от страната на фона на епидемията.
Китай не изпрати делегация на срещата в саудитската столица днес и утре и е представен на форума от своя посланик в Рияд, предаде БТА.
Епидемията, която досега причини смъртта на 2345 души, може да окаже краткосрочно влияние, но тя дойде в момент, когато световната икономика е в крехко състояние, каза вчера Георгиева на подготвително заседание.
Днес френският министър на финансите Брюно Льо Мер заяви, че последиците от новия вирус за световната икономика, която вече страда от забавяне на растежа, са основна тема на дискусиите в Рияд.
Привилегированият към този момент сценарий е за намаляване на икономическата активност, което ще бъде последвано от бързото й възстановяване, отбеляза Льо Мер. Той обаче направи уговорката, че "въпросът остава отворен".
Дискусиите тази сутрин са били фокусирани върху проекти за международно данъчно облагане на дигиталния сектор, съобщи френският финансов министър.
Той спомена за "консенсус между членовете на Г-20 за необходимостта от нова система (на данъчно облагане). . . в името на справедливостта и ефективността".
Льо Мер призова за постигане на компромисно международно решение до края на тази година - сценарий, предпочитан пред многобройните "национални решения".
Американският министър на финансите Стивън Мнучин подкрепи позицията на френския си колега. "В една глобализирана икономика е невъзможно да имаме национални данъчни системи, които влизат в конфликт една с друга", аргументира се Мнучин.
Генералният секретар на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) Анхел Гурия подчерта, че обсъжданата данъчна реформа би могла да генерира до 4 процента повече приходи в световен мащаб, т. е. 100 милиарда долара годишно.
Саудитска Арабия, която е ротационен председател на Г-20 тази година, ще бъде домакин на срещата на върха на групата на 21 и 22 ноември.
Последвайте ни
14 Коментара: