L’Opinion: Европейските фермери не се нуждаят от Украйна в ЕС, защото...
Ще бъде необходимо да се възстанови и модернизира разрушеното селско стопанство на Украйна
Европейската комисия препоръча започване на преговори за присъединяване на Украйна към ЕС, но подобна стъпка би променила земеделския и хранителен пейзаж в ключови европейски страни, пише L’Opinion.
„Под атаката на украинския зелен гигант“: французите директно пишат, че украинското селско стопанство е твърде голям конкурент и европейските фермери не се нуждаят от Украйна в ЕС.
Присъединяването на Украйна към Европейския съюз би променило напълно ситуацията със селското стопанство и храните за старите членове. Това е причина за безпокойство. Ще бъде необходимо да се възстанови и модернизира разрушеното селско стопанство на Украйна.
Необходими са големи инвестиции. И всичко това във време, когато останалата част от Европа ще приеме стратегия за екологично земеделие, известна като „от фермата до вилицата“, която включва сериозни екологични ограничения. В стара Европа производството на храни ще спадне с може би 20%, посочва L’Opinion.
Фермерите в стара селскостопанска Европа се страхуват от силни изкривявания във вътрешноевропейската конкуренция. От една страна, защото правилата в Украйна първоначално са по-малко строги, а от друга страна, защото заплатите там са ниски. Тези фактори ще доведат до сериозни смущения в конкуренцията в рамките на Евросъюза.
Цели индустрии могат да бъдат изложени на риск. Ясно е, че подкрепата на украинското правителство чрез отслабване на местното селско стопанство не е по вкуса на всеки.
Френският вестник припомня, че селскостопанската политика на Европейския съюз предполага при присъединяването на нов член преразпределение на непроменени средства според площта на страните. Украинската земеделска земя обхваща 44 милиона хектара - близо двойно повече, отколкото във Франция, и три пъти повече, отколкото в Полша.
Следователно Украйна ще заеме първо място по обем на получената помощ: за седем години тя може да получи 96 милиарда евро, което означава намаляване на субсидиите за други страни с 20%. Стимулирането на украинското земеделие в ущърб на другите няма да е по вкуса на всеки, подчертава в заключение изданието.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
1 Коментара: