Мартин Димитров посочи кое критично действие не трябва да прави кабинетът
Той обясни, че в мотивите за актуализацията на бюджета има ключова мярка в помощ на малките фирми
"Добре аргументирано искане на "Демократична България" (ДБ) е бюджетният дефицит да не се увеличава като процент нито тази, нито следващата година. Така няма да се увеличи инфлацията, а темпът на вземане на нови заеми се ограничава. Да не се увеличава бюджетният дефицит е критично важно. Това е ключов въпрос, за да запазим бюджетната стабилност".
Това каза пред БНР депутатът от ДБ Мартин Димитров.
Той посочи, че в мотивите за актуализацията на бюджета има ключова мярка в помощ на малките фирми:
"Повишаване на прага за регистрация по ДДС от 50 000 на 100 000 лева. То трябва да влезе в сила от 1 януари 2023 година. 20 години не е правено. Така ще се повиши конкурентоспособността на малките".
Димитров той посочи още мерки:
"Намаляване на законната лихва по забавени плащания. Тя ще бъде намалена от 10% плюс основния лихвен процент на 8% плюс ОЛП. Ние настояваме за още по-голямо намаление за физическите лица. Категорично подкрепяме диференцираното ДДС от 9% за газа и парното.
За нулевото ДДС за хляба имаме съмнения. Увеличаването на минималната работна заплата трябва да бъде на стъпки и да отговаря на повишаването на производителността на труда. Необлагаемият минимум е хубава мярка, но не искаме да увеличаваме повече дефицита, затова не можем да си позволим тази мярка.
Заради увеличението на пенсиите не можем да направим и двете мерки едновременно. Увеличението на пенсиите не коства допълнителен дефицит като процент от БВП".
Депутатът съобщи, че от ДБ работят по две ключови реформи, които ще бъдат обявени до седмица.
Последвайте ни
2 Коментара: