Майко мила, че и цени! Германия и Франция ни дишат праха
Не може да ги стигнем по заплати и стандарт на живот, но по един показател вече сме ги изпреварили
България не може да стигне Германия и Франция по заплати и стандарт на живот, но по един показател вече сме ги изпреварили. Цените на млякото, сиренето и яйцата в страната ни са по-високи отколкото в редица икономически по-развити държави, като Германия и Франция, показват данни на европейската статистическа служба Евростат, съобщава "Труд".
Цените на млякото, сиренето и яйцата в България са с 26,9% по-високи от средното ниво за страните от ЕС. Това прави тези храни едни от най-скъпите не само в ЕС, а и в цяла Европа.
По-високи, отколкото при нас, са цените на млякото, сиренето и яйцата само в Исландия (където струват с 55,5% над средното за ЕС ниво), Швейцария (+41,8%), Гърция (+38%) и Малта (+29%). Дори в Люксембург, която е страната от ЕС с най-високи доходи на хората, тези основни храни са по-евтини, отколкото в България. В Люксембург цените на млякото, сиренето и яйцата са с 19,5% над средното ниво за страните от ЕС.
В Германия продават тези основни храни само с 2,7% по-скъпо от средното за ЕС ниво, което означава, че в България цените са с близо 24 на сто по-високи, отколкото в Германия. Във Франция млякото, сиренето и яйцата са още по-евтини и цените им са с 8,3% по-ниски от средното ниво за ЕС. В България продават тези основни храни с над 38% по-скъпо, отколкото във Франция.
Същевременно минималната заплата в България е 933 лв., което прави 477,04 евро, докато във Франция най-ниското възнаграждение е 1766,92 евро, а в Германия - 2054 евро.
За да стане още по-ясно каква е разликата между цените и заплащането в България и страни като Германия и Франция, от КНСБ правят изчисления какво количество стоки може да бъдат купени с минималната заплата в различни страни от ЕС.
В България с една минимална заплата може да бъдат купени само 6,9 кошници с 20 жизнено важни стоки (19 храни + бензин). С минималната заплата във Франция хората могат да купят 31,95 кошници с 20-те жизнено важни стоки, а в Германия – 32,7 кошници.
От страните в Европа млякото, сиренето и яйцата са най-евтини в Полша. Там цените са с 22,7% по-ниски от средното нива за ЕС. Това означава, че цените на тези основни храни в България са с над 63% по-високи, отколкото в Полша.
Общо цените на храните в България са с 13,5% по-ниски от средното ниво за ЕС. Но цените на храните в Полша и Румъния са по-ниски отколкото в България, въпреки че там заплатите са по-високи. В Полша храните са с 24,2% по-евтини от средното за ЕС ниво, а в Румъния цените са с 27,3 под средното ниво. Същевременно минималната заплата в Полша е 977,53 евро, а в Румъния е 663,24 евро.
Ако погледнем всички страни от Европа, храните са по-евтини, отколкото при нас, и в Черна гора, Босна и Херцеговина, Северна Македония и Турция. Най-евтини са храните в Турция, където цените им са с 37% по-ниски от средното ниво за ЕС.
Хлябът и зърнените храни в България са по-евтини отколкото в повечето страни от ЕС и Европа. У нас цените на тези храни са с 27,8% по-ниски от средното ниво за ЕС. Но в Румъния хлябът и зърнените храни са още по-евтини и цените им са с 36,6% под средното ниво за страните от ЕС. Най-евтини са тези храни в Турция (с 44,2% под средното ниво).
По отношение на месото ситуацията е същата като при хляба. В страната ни месото струва с 27,7% по-евтино от средното за ЕС. Но месото в Полша и Румъния е по-евтино, а най-ниски са цените в Турция.
От основните храни, наблюдавани от Евростат, само рибата в България е най-евтина спрямо останалите страни от ЕС. Но в Турция рибата е значително по-евтина, отколкото при нас.
Хлябът и зърнени храни, месото, рибата и млечни продукти имат огромно значение за разходите на домакинствата, защото тези четири групи формират съответно 17%, 23%, 5% и 16% от разходите на домакинствата за храна.
Най-скъпо е в Швейцария
Цените в България са с 40% по-ниски от средните за ЕС
Румъния е близо до нас
Потребителските цени в България са с 45,5% по-ниски, отколкото в Германия, но минималната заплата в страната ни е със 76,7% по-ниска.
Цените на основните стоки и услуги в България са с близо 40% по-ниски от средното ниво за страните от ЕС. Най-близо до нас от страните-членки на ЕС е Румъния, където цените са съвсем малко по-високи. На трето място по най-ниски цени е Полша (с 34% под средното за ЕС ниво).
Ако погледнем данните на Евростат за всички страни от Европа, най-евтино е в Турция (с 57,7% под средното ниво), а най-скъпо е в Швейцария (с 74,1% над средното за ЕС ниво).
На второ място по най-високи цени е Исландия, а на трето е Дания, която е и най-скъпата страна от ЕС. В Дания цените са средно с 43,4% над средното за ЕС ниво. На следващите места по най-високи цени са Ирландия (с 42% над средните) и Люксембург (+35%).
В Германия потребителските цени са с 9,6% над средното за ЕС ниво. А най-близо до средното за ЕС са цените в Италия, където те са само с 1% под средното ниво. Оказва се, че като цяло потребителските цени в България са с 45,5% по-ниски, отколкото в Германия. Но минималната заплата в България е със 76,7% по-ниска, отколкото в Германия.
От наблюдаваните от Евростат 36 страни в Европа Швейцария е с най-високо ниво на цените на хляба и зърнените храни, на месото и на рибата. Исландия е най-скъпата страна за млечни продукти (мляко, сирене и яйца).
В рамките на ЕС Дания е най-скъпата страна за хляб и зърнени храни, Германия за риба, Люксембург за месо, докато Гърция е най-скъпа за млечни продукти (мляко, сирене и яйца).
Даваме малко за дрехи и ресторанти
Маслото и олиото ни са сред най-скъпите
Мазнините са най-евтини в Полша
Маслото и олиото в страната ни са по-скъпи, отколкото в Австрия, Германия и Франция.
Маслото и олиото в България са сред най-скъпите в ЕС, показват данните на Евростат за 2023 г. У нас цените на маслото и олиото са със 17,2% над средното за ЕС ниво. Така по цени на тези продукти изпреварваме страни като Австрия, Германия и Франция. Най-евтини са маслото и олиото в Полша, където цените са с 15,6% под средните за ЕС.
Плодовете и зеленчуците в България са по-скъпи, отколкото в Полша и Румъния. Но ресторантите и хотелите в България са най-евтините в ЕС, показват данните на Евростат. У нас цените на ресторантите и хотелите са с 48% под средното ниво за страните от ЕС.
Най-близо до нас по цени на ресторанти и хотели от страните от ЕС са Румъния и Унгария, а най-високи са цените в Дания (с 52% над средните), Финландия (+29%) и Ирландия (+28%).
Дрехите в България са с 18% под средното ниво за ЕС, но в Испания дрехите са по-евтини. Най-скъпи са дрехите в Дания (с 31% над средното за ЕС ниво), Чехия (+26%) и Естония (+18%).
Безалкохолните ни като в Люксембург
Стигнахме европейците при алкохола
Цигарите ни са най-евтини
Алкохолът в България се доближи до средните цени за страните от ЕС, но цигарите в страната ни са най-евтини.
По ниво на доходи българите още не могат да стигнат средния европеец, но по цени на алкохола ги настигнахме.
Цените на алкохолните напитки в България са само с 0,8% под средното за ЕС ниво, показват данни на Евростат. Така изпреварваме по цени на алкохола редица държави като Румъния, Полша, Унгария, Германия, Австрия и Нидерландия.
Алкохолните напитки в България са с 13,8% по-скъпи, отколкото в Германия, и с 19% по-скъпи, отколкото в Австрия. В Европа най-скъп е алкохолът в Исландия (с 177,8% над средното за ЕС ниво), Финландия и Ирландия (и в двете страни цените са над два пъти по-високи от средните за ЕС).
По отношение на цените на безалкохолните напитки сме още по-напред спрямо другите страни от ЕС. Стойността на безалкохолните напитки в магазините в България е с 9,9% над средното ниво за ЕС, като най-близо до нас по цени на безалкохолните са Люксембург и Белгия.
В редица икономически по-развити страни, с значително по-високи доходи, като Австрия, Франция и Германия, продават безалкохолните на по-ниски цени, отколкото при нас, показват данните на Евростат.
Но цигарите в България са най-евтините в ЕС. У нас цените на тютюневите изделия са с 51,5% по-ниски от средното за ЕС ниво. От страните в Европа по-евтини са цигарите само в Босна и Херцеговина, Северна Македония и Турция.
Най-скъпи са цигарите в Ирландия – със 158% над средното за ЕС ниво. Цените на алкохола и цигарите в Ирландия са 3,2 пъти по-високи, отколкото в България. Тези големи разлики на цените се дължи главно на разликите в данъчното облагане на тези продукти.
Продажбите на дизелови автомобили нараснаха с 45 на сто
България е №1 по ръст на покупките на нови коли
ЕС се насочва към хибридите
През месец май продажбите на електрически автомобили в ЕС намаляват, но има сериозен ръст при хибридните.
България е на първо място сред страните от ЕС по ръст на продажбите на нови автомобили през първите пет месеца на годината. От януари до май регистрираните нови коли в страната са 18 947 броя, което е с 37% повече спрямо същия период на миналата година, показват данни на Европейската асоциация на производителите на автомобили.
Най-близо до нас по увеличение на продажбите са Хърватия с ръст от 15,1%, Полша с 15%, Кипър с 12,9% и Гърция с 12,1%. Общо за страните от ЕС покупките на нови автомобили са нараснали само с 4,6 на сто, като в редица държави дори има спад. Най-голямо е намалението в Естония (-15,3%), Финландия (-14,1%) и Латвия (-11,4%).
България е на първо място сред страните от ЕС по ръст на покупките при почти всички видове нови автомобили, като изключение правят електрическите. Причините за голямото увеличение при продажбите на нови коли са много, а сред тях е желанието на много хора да вложат парите си в нов автомобил вместо да ги държат на депозит в банка при нулеви лихви.
Най-предпочитани от българите остават бензиновите коли, като за пет месеца в страната са регистрирани 13 486 нови автомобила, задвижвани с бензин. Това е ръст с 36,3% спрямо същия период на миналата година.
Най-близо до нас по увеличение на покупките на бензинови коли е Италия с 15,4%, а общо за страните от ЕС има малък спад. На второ място по предпочитания в България са дизеловите автомобили като за пет месеца са купени 4156 броя от тях. Това е ръст с близо 45% на годишна база, което отново ни нарежда на първо място в ЕС.
При хибридните автомобили има увеличение на продажбите в България с 62% до 363 бройки за периода от януари до май. От плъг ин хибридите са купени 216 броя за пет месеца. Това представлява ръст със 125%, което отново ни нарежда на първо място в ЕС. Само при електрическите коли има спад. От януари до май са купени 726 електрически автомобила, което е намаление с 2,3% спрямо същия период на миналата година.
В Европейския съюз като цяло има отдръпване от електрическите коли и обръщане на потребителите към хибридните превозни средства.
Имаше период, в който производителите на автомобили гледаха на хибридните коли като на временен и междинен етап докато всички преминат на електрически, но данните за продажбите показват, че това не е така. От януари до май покупките на нови електрически коли в ЕС са нараснали само с 2% до 556 хил. броя, а покупките на хибридни електрически автомобили са нараснали с над 21 на сто до 1,339 млн. броя.
Все още бензиновите автомобили са най-предпочитаните в ЕС, купени са 1,63 млн. броя за пет месеца, но при тях има малък спад в продажбите. Хибридните коли са на второ място по предпочитания. След това с много близък резултат са дизеловите автомобили (592 хил. броя общо за ЕС) и изцяло електрическите (556 хил. броя). Но при дизеловите има спад на продажбите с 8,8%.
Много показателни за настроенията на потребителите в страните от ЕС са данните за месец май. През миналия месец общо за страните от ЕС спад има в продажбите на всички видове автомобили, с изключение на хибридните.
При бензиновите и дизеловите намалението на покупките е съответно с 5,6% и 11,43%. Но има и сериозен спад при продажбите на електрически автомобили – с 12%, както и при плъг ин хибридите – с 14,7%. На този фон покупките на хибридни автомобили са нараснали с 16,2%. Най-голям ръст на покупките на хибридни коли е отчетен в Гърция (+60,9%), а след това са Полша (49,2%) и Литва (+46,5%).
При електрическите коли през май най-голям ръст в продажбите има в Хърватия (+102,3%) и Малта (+77,5%), а най-голям е спадът в Румъния (-46,2%), Гърция (-43,8%) и Ирландия (-39,4%).
Последвайте ни
1 Коментара: