Фермерските пазари са спасителен пояс за всички малки бутикови земеделски и хранителни производства. Това каза министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева пред „Дарик радио“.

„Мярката за търговията със земеделски продукти на фермерските пазари е естествен ход на ситуацията. При определени противоепидемични мерки фермерските пазари са по-безопасни от всеки магазин в затворено пространство. Тези пазари имат възможност за излагане на продукцията, както и контролът по вход на достъпа да бъде направен по начин, по който да се намали риска от разпространение на коронавируса.

Няма никакъв риск, с условието, че всеки организатор на такъв пазар трябва да е много стриктен по отношение на прилагането на мерките и на контрола на клиентите. Не смятам, че това е отпускане на мерките. Тези пазари са спасителен пояс за всички малки бутикови земеделски и хранителни производства. Става дума за хиляди хора“, посочи тя.

„Тези пазари са по-скоро обществено наложено понятие за пазари за директно от производителя. Те обикновено се организират в по-големи центрове и някъде те са редовни и клиентите си ги познават. Навсякъде из страната има наложени такива практики. Получаваме и много запитвания, но нямам още мярка за подкрепа за това как да отпуснем помощ за такива пазари. Мислили сме го, но освен с извънредни държавни помощи, на практика нямаме система за такава подкрепа“, допълни Танева.

„Нашите фермери са си организирали традиционни пазари, които имат достатъчно клиенти. Не е проблем за държавата и за местните власти да предоставят площи за такива пазари. Не това е проблемът. Става въпрос за това как национално представени оператори във всеки областен център, които взети заедно на практика имат монополно положение на търговията с храна в България и имат обекти в почти всеки град.

Тъй като в моменти няма ресторанти и хотели, потреблението на храна става чрез достъпа до нея чрез тези хипермаркети, които общо държат монопола. Трябва да се осигури достъп на местните производители за до тези точки на продажба“, посочи Танева.

„Надявам се идната седмица да бъде прието Постановлението на Министерския съвет за търговските вериги със задължение в подкрепа на българските производители. Трябва да минат няколко етапа като процедура. Ще го подложим на обществено съгласуване със заинтересованите страни. Надявам се да проработи механизмът.

Нечувствителността на тези оператори към малкия човек принуди търсенето на такива мерки. Когато не искаме нещо да направим, обичаме да плашим с нарушаване на европейското законодателство. Въпросът е доколко можем да бъдем уплашени от това. Това, което налагаме, го има европейските практики в повечето страни от ЕС“, каза още министърът.

„Млекопреработвателите искат 90% от предлагането да бъде българска продукция. Ние предлагаме създаване на регионален канал на къса доставка. Това означава във всеки магазин в областен или общински център, ако операторът е национално представен, той да отдели достатъчно пространство за местните производители, както го има във всички страни.

Ще предложим текста за млечните продукти за 90% като общ процент на национално представяне по искане на бранша. Идеята е във всеки магазин да има ясно обозначено място за произведени местни и свежи плодове и зеленчуци“, допълни тя.

Ще предложим мярката за достъпа на местните производители до големите търговски вериги да важи до края на земеделския сезон, каза Танева.
„Ние ще предложим това да важи до края на земеделския сезон, този, който е засегнат от кризата, където цели пазари ги няма. Целта на тази мярка не е да увеличим производството, а да съхраним тези хора с този поминък. Надявам се моделът да заработи и това да помогне и на земеделските производители да укрепнат административно, и да се сдружават, както и да увеличи производството“, обясни тя.

„Нашата идея е българският потребител да си купи домат, който е набран от съседната градина, а не всеки свеж зеленчук да се минава през създадения бизнес модел, от логистични центрове, те пътуват внос. Вчера задържахме 20 тона домати, зеле и краставици. Пратката с домати беше с десет пъти над нормата пестициди от трети страни“, каза още министърът.

„Съответния оператор си функционира по своя бизнес модел с каналите и производители, с които има договор. Но щанда местни фермери трябва да е на истина на местните фермери. Всичко, което им функционира на веригите им остава каквото е. Просто има задължение част от пространството, но не паркинга, да бъде предоставяно за излагане на продукцията на местните фермери.

Нашата идея е за първичния продукт и за преработени хранителни от българско сурово мляко и свежо месо, което е добито в кланица по съответния ред от директен местен фермер“, допълни Танева.

„Тук имаме само единствено задължение – да осигурят площи за местните производители. Те са малки, неорганизирани. На нас ние ясно, че магазините трябва да направят допълнителен разход, който се състои от две-три заплати, за да има кой да приема, сортира и заговя продукцията за предлагане. Потребителят от друга страна ще има възможност в тези оператори, които на практика държат монопола в търговията с храни, да могат да изберат местното производство от района, в който живеят. Само за оператори, които имат търговски обекти в България и са национално представени навсякъде“, подчерта още тя.

„Ние следим много стриктно запасите от зърнени суровини. България е един от световните експортьори на зърна. В челните сме по обеми, по производство. Имаме достатъчно ресурси за изхранване на населението до нова реколта. Следим и темповете на износ.

Всичко е в рамките на обичайното. Износът на пшеница тази година беше с доста по-високи темпове, отколкото миналогодишната кампания, но нищо извънредно“, допълни тя.

„Когато имаш село и градина ти редовно можеш да отидеш да я обработваш. Ти имаш имот, за който трябва да се грижиш, имаш животни, които трябва да нахраниш, за да не умрат. Има заповед за това. Нямам данни такива хора да са спирани“, отговори Танева на въпрос дали може да се минава през КПП-тата, за да се отиде до имот извън града.

„Ние продължаваме да сме в епизоотия АЧС и нейният сезон настъпва със стоплянето на времето. Предстои отварянето 5.1 дългоочакваната мярка за земеделските стопани пак по отношение подобряване на биосигурността и ще приключим надявам се в края на май с отварянето на 4.1.
Чумата по свинете не си е отишла и на нас ни предстои ново изпитание това лято“, подчерта още министърът.