Климатичните промени в световен мащаб налагат преход в течните горива. Това заяви председателят на Българската петролна и газова асоциация Валентин Златев по време на конференцията „Стратегия на рафиниращата индустрия до 2050: преход за течните горива и възможности пред сектора”, която беше открита в София.
 

Конференцията е организирана от Българската петролна и газова асоциация и Европейската петролна асоциация/FuelsEurope.
 
„Ние продължаваме да вярваме, че търсенето на течни горива няма да секне в дългосрочен план“, каза Златев и добави, че основното търсене идва от транспортния сектор.
 
„За мен е изключителна чест и удоволствие да присъствам на днешното събитие – събитие, което е от календара на първото българско председателство, събитие изключително важно, тъй като касае сектор енергетика“, заяви в своето изказване пред конференцията министърът на енергетиката Теменужка Петкова.
 
По думите ѝ, темата, която се разглежда, е изключително важна: „Тема, свързана със стратегията за развитие на рафиниращата индустрия, тема, свързана с това как да бъде извършен преходът към нисковъглеродна икономика и как по най-добрия начин да бъде балансиран този преход, така че запази устойчивото развитие на сектора и да запази конкурентоспособността на икономиката“.
 
„Към днешна дата не стои въпросът дали трябва да вървим към преход към нисковъглеродна икономика, а по-скоро стои въпросът как, с какви темпове и с какви мерки трябва да се случи всичко това“, допълни Петкова.
 
„В края на 2016 година ЕК предложи един законодателен пакет – „Чиста енергия за всички европейци“, който дава много ясна визия, който посочва пътя, който посочва мерките, по които трябва да извършен този преход така, че да бъде запазена конкурентоспособността на икономиката и в крайна сметка да постигнем своите цели, свързани с декарбонизиране на икономиката, с опазване на околната среда, чистотата на въздуха“, каза още министърът.
 
По думите ѝ, този пакет е най-амбициозният и най-мащабният документ, свързан със секторното законодателство. Той включва поредица от мерки, които трябва да бъдат обсъдени в Европейския парламент. На такъв тип дискусии като днешната конференция, според нея, могат да се чуят различни мнения и да се избере най-добрият път и най-балансираното решение за прехода към нисковъглеродна икономика.
 
„Пред нас, пред първото българско председателство стои много сериозната задача да поведем преговори с ЕП“, заяви Петкова.
 
Тя отбеляза още, че трябва да бъдат  намирани решения за използването и внедряването на енергоефективни и екологосъобразни технологии, които да дадат възможност да се запази устойчивото развитие на тази изключително важна част от икономиката на всяка една страна.
 
Тудор Константинеску, главен съветник, Главна дирекция „Енергетика“ в Европейската комисия заяви от своя страна, че сме свидетели на развитие и промени в енергийните системи. „Трябва да направим така, че енергийната политика да отговаря на новите производства“, посочи той. По думите му, основните предизвикателства се състоят в това как да се намери оптимално решение. Необходими са гъвкавост и адаптивност към новите енергийни системи.
 
„Добра новина е, че толкова хора се интересуват от рафиниращата индустрия“, каза пред участниците в конференцията Бела Келемен, президент на FuelsEurope. По думите му, Европейската петролна и рафинираща асоциация е уникална в Европа със своите 41 компании-членки. „Приветствам ви от името на цялата асоциация“, каза той.
 
Според Келемен, съществуваща енергийна система е „еднопосочна улица“, а това не е устойчиво. Всеки обвинява рафиниращата индустрия за замърсяванията – тя е „черна, лоша“. В същото време всеки има нужда от нея.
 
Келемен изтъкна, че основното предизвикателство пред сектора действително са климатичните промени. Според него, обаче, само намаляването на вредните емисии не намалява проблема. Трябва да се търси решение как да се намали количество вредни газове, които вече са изхвърлени във въздуха.
 
Конференцията продължи с изказвания на Джон Купър, генерален директор на FuelsEurope и водещи експерти в бранша.
 



Валерия МИНКИНА, БЛИЦ