Натрупвали сте борчове по време на К-19? Ето как да ги платите
Ако се тръгне по пътя на формалните процедури за малки вземания, това ще обремени страните с множество разходи, смята проф. Валери Димитров
Процедура за доброволно изпълнение на малки задължения - това е сред идеите, които се появиха в ситуацията, предизвикана от кризата с коронавируса. Идеята касае частните изпълнители.
„Това е много добра идея, подготвени са законопроекти. Това е процедура за доброволно събиране на парични вземания”, обясни в предаването „Плюс-минус. Коментарът след новините” юристът проф. Валери Димитров.
„Тогава, когато бизнесът страда и много длъжници са в лошо положение, а много кредитори също са затруднени да събират своите вземания, това е консенсусен способ за уреждане на отношенията между страните”, смята проф. Димитров.
По думите му, ако се тръгне по пътя на формалните процедури за малки вземания, това ще обремени страните с множество разходи.
„Малкият дълг така нараства в един момент, че разходите надвишават дълга”, обясни проф. Димитров.
По думите му в новото предложение е предвидена процедура по доброволно събиране в рамките, на която съдебните изпълнители да играят ролята на своеобразни медиатори.
„Длъжникът не е изправен пред неизгодна ситуация. Той може да откаже да плати. Тогава пред кредитора остава възможността за съдебен процес. Но ако длъжникът плати, ще си спести големи разходи”, каза проф. Димитров.
Според него в ред държави, в които съдебните изпълнители се явяват като медиатори между страните, ефективността на събиране на парите е висока. Действащата в момента процедура у нас била по-бавна, тромава и с множество разходи.
Последвайте ни
0 Коментара: