Негласно забраниха износа на зърно
Никой от експертите не посмя да прогнозира колко ще поскъпне хлябът
Износът на зърно в момента е негласно забранен, въпреки липсата на официална заповед. В момента има два кораба със зърно, които не са допускани да излязат от пристанищата във Варна и в Балчик, обясни за “Труд” председателят на Управителния съвет на Национална асоциация на зърнопроизводителите (НЗП).
Ако подобна заповед за спиране на износа на зърно от страната бъде подписана, както се говори също неофициално - за 3 години напред, това би означавало фалит на зърнопроизводителите, категоричен е Костадинов.
И допълни, че към момента разходите нарастват - както за производство, така и за съхранение. В същото време цената на вътрешния пазар е по-ниска от тази на международните, а търсенето по-слабо. Има и вече сключени договори, за които българските производители ще търпят неустойки, в случай че не могат да ги изпълнят заради блокиран износ. Затова и подобна забранителна заповед буквално ще смачка бизнеса, обясни Костадинов.
И допълни, че от НЗП подготвят декларация до премиера и ресорни министри, в която да изразят несъгласието си с подобни действия, които противоречат и на един от основните на ЕС за гарантиране на свободно движение на хора, стоки и капитали.
Никой от експертите не посмя да прогнозира колко ще поскъпне хлябът.
“Ясно е, че там където вървят танкове, трактори не орат”, коментари Костадинов. И допълни, че всички разходи за производство на зърно се повишават в пъти. Торовете например от 400 лева за тон са поскъпнали до 1680 лева за тон, горивата и енергоносителите в пъти, консумативи, семена и други разходи също, обясни Костадинов. И допълни, че около 30-40 на сто от стойността на хляба се формира от цената на зърното, чието производство е все по-скъпо.
“Няма как към момента да се направи прогноза за това дали и с колко ще поскъпне хлябът”, обясни и Марияна Кукушева, председател на УС на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите. На свободния пазар има правила и цената зависи от тях, уточни Кукушева.
Цените на зърното не растат само заради военните действия, обясни Костадинов. И допълни, че при стабилност след 1-2 месеца, произведеното зърно към момента ще е непродаваемо на цени на и над себестойност и ще доведе до загуби за бизнеса.
Добрата новина според експертите обаче е наличието на достатъчно зърно в родните резерви, което да стигне за следващите 2-2,5 години. Към момента страната ни има запаси от около 3 милиона тона, при условие, че до новата реколта са необходими около 400-500 хиляди тона, обясни Костадинов. И допълни, че тази консумация няма да се увеличи значително заради бежанците от Украйна, още повече, че през лятото очевидно няма да посрещнем няколко милиона туристи. Хляб у нас ще има, категорична бе и Кукушева.
Бизнесът е притеснен
Разходите растат лавинообразно
Бизнесът е притеснен, а разходите на зърнари и хлебопроизводители растат лавинообразно.
Бизнесът е изключително притеснен заради случващото се. Разходите растат лавинообразно, обясни председателят на УС на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите Марияна Кукушева. Тя допълни, че лавината е можела да бъде спряна в случай, че е депутатите бяха приели да се намали ДДС за основните храни, сред които и хляба на 9 на сто. Това обаче не се случи при приемане на бюджета, обясни Кукушева.
Несигурността и непредсказуемостта пораждат паника, тя от своя страна инфлация. Но в този момент никой не може да направи прогноза за това дали и как ще растат цените. Не бива да се допуска дори една дума повече, вместо това се опитваме да оцелеем, работейки всеки ден като пчелички, обясни тя. За съжаление няма чуваемост относно позициите на бизнеса и предлаганите от сектора разумни решения, базирани на дългогодишен опит, посочи Кукушева. Бизнесът оцелява ден за ден, допълни тя.
Междувременно цената на пшеницата в Европа достигна рекорд за всички времена, като през последния ден поскъпна с 8 на сто до при цени от 367,75 евро за тон. В САЩ цената и също е с 14-годишен рекорд.
Последвайте ни
0 Коментара: