Невиждано: Спасителите на плажа не си искат работата, защото...
Служителите, грижещи се за безопасността ни в морето, се жалват от дълъг работен ден и условия на работа
Колкото и да вдигнем заплатите на спасителите, условията за работа ги отказват да работят отново и през следващия сезон, това каза по БНР Васил Загорчев, управител на фирма, осигуряваща спасители по Черноморието.
Според уредбата за дейността им , спасителите трябва да работят на 10-часов работен ден, защото от 8:00 до 18:00 часа е работното време на спасителния пост, с двама спасители, обясни той.
По думите на Николай Димитров от Асоциацията на концесионерите на морски плажове в България те от години сигнализират за недостиг на морски спасители. "Не за общия брой. Басейните ние не ги коментираме. Ние коментираме спасителите, които са на море", подчерта той.
От Асоциацията изпратиха писмо до три министерства с предложение за промени в нормативната уредба за водно спасяване, които да решат проблема с недостатъчния брой на спасители по морските плажове.
"Желаещи за курсове за морски спасители има. Дори по време на Covid пандемията интересът беше много висок. Тази година до началото на юли обучените и сертифицирани водни спасители са над 650.
За цялата минала година са малко над 800 души. За последните 10 години броят на обучените спасители е над 8000", това каза пред БНР Антон Налбантов, директор дирекция "Водно спасяване" при БЧК.
Последвайте ни
0 Коментара: