Инфлацията у нас остава ниска, показват данните на Националната статистика. Годишното повишение на цените е 1,8%, отчитат от НСИ.

За последния месец инфлацията при стоките и услугите е 1,1% повече спрямо предходния месец.

Най-голямо увеличение на цените се отчита в групите „Развлечения и култура“, „Облекло и обувки“, „Образование“ и „Жилища и поддръжка на дома“. Намаление е регистрирано само в сектор „Транспорт“. 

Намаляване на държавните разходи 

Към по-ниските нива на инфлацията експерти добавят и по-ниските темпове на растеж на икономиката и предупреждават, че е необходимо намаляване на разходите в държавната хазна. 

Виктория Раева е начален учител с над 10 години стаж и възможността доходите ѝ да бъдат замразени я кара да изпитва нови притеснения.

„В момента заплатата не стига и се налага да търсим други начини за изкарване на доход. При замразяването ѝ и така наложената инфлация всекидневно расте, не мисля, че е редно да се замразяват заплатите“, казва тя пред bTV.

Анализ на икономистите 

Според икономисти няма как да се мисли за значително увеличение на доходите, когато икономиката не расте с бързи темпове.

„Когато имаш 2% ръст на икономиката и два процента инфлация, не може да си мислим, че заплати, пенсии, разходи за издръжка за ремонти ще растат с 15-20-30%, а ние постоянно чуваме искания и амбиции за подобни увеличения“, казва Лъчезар Богданов, икономист от Института за пазарна икономика.

Според бившия заместник-финансов министър Любомир Дацов доходите се вдигат доста бързо на фона на производителността на труда. А дупката в държавната хазна може да бъде свита през орязване на разходите.

„Когато правиш свиване на дефицит най-ефективно е през разходната част, но не само да съкратиш или замразиш едни разходи – там трябва да направиш реформа“, казва той.

А хората, които се страхуват от замразяване на доходите се питат - не могат ли да се замразят депутатските заплати, за да се свият разходите в бюджета. И се надяват увеличение за тях да има.