Съвместен брифинг за мерките срещу COVID-19 дадоха Министерство на икономиката, Валери Симеонов и работодателите. Финансов стълб за 1,8 млрд. лв. ще помага за възстановяването на българската икономика и подпомагане на бизнеса у нас. Мерките ще се изпълняват от Министерството на икономиката, което ще дава отчет за работата си на всеки две седмици.

Това съобщи новият ръководител на ведомството - министър Лъчезар Борисов на пресконференция във вторник. Тя се състоя след среща с работодателски организации и лидера на НСФБ Валери Симеонов.

 Тристранното споразумение ще бъде в основата на диалога, а работодателите изразиха задоволство, че за пръв път участват в подготовката на мерките.

Общата сума за изпълнение на антикризисните мерки може да нарасне с още 400 млн. лв. европари, каза министърът.
 
"Министерството и работодателите имат съвпадения по отношение на 85-90% от идеите. Останаха някои отворени теми, по които ще направим фини настройки в следващите дни”, уточни Борисов. И допълни, че за да бъдат изпълнени всички планове, ще са необходими и нови законодателни инициативи.
 
Една от основните цели на министерството е да се насърчават инвестициите. Очаквали се и нови такива на стойност около 1 млрд. лв., каза още Борисов.
 
"Аз, като министър никога няма да говоря и да гледам списъци с фирми. Кой е в списъка, мен не ме интересува. Ще взимаме принципни решения", категоричен бе Борисов. Той каза, че вече е издал заповед за удължаване на работното време на служителите си до 22 ч. Освен това, за да се изпълни програмата, те ще работят и през уикенда.
 
Той съобщи, че скоро ще бъде отворен телефон за подаване на сигнали за нередности. 
 
"Целта е да се докажат или отхвърлят твърденията, че в министерството има посредници, без които получаването на грантове е невъзможно. Включително и дали има списъци с процентите на рушвети, които да бъдат дадени”, уточни Валери Симеонов.
 
"Адмирирам и подкрепям начина на работа на министър Борисов - открит, пряк диалог с представителите на бизнеса в България. Това е гаранция, че министерството ще има прозрачна дейност. Мерките, които вчера одобрихме, бяха набързо обсъдени. В детайли беше прието да има няколко дни срок за допълнителни отношения. Ако е необходимо, парламентът ще бъде свикан извънредно. Навлизаме в най-тежкия етап на COVID-19 кризата”, каза още Симеонов. И допълни, че вече е внесено предложението за намаляване на ДДС за най-засегнатите браншове. Новини в това отношение се очакват в четвъртък.
 
"Всяко усилие за съдействие на бизнеса е добре дошло. Това, което се договорихме, е да се опростят максимално процедурите за достъп до проекти и финансиране. Мерките са доста и трябва да се пренасочат средства и усилия, за да могат те да бъдат ясни за техните ползватели”, коментира председателят на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов.
 
"Досега виждахме много мерки в наша подкрепа, но за първи път участваме в подготовката им и те се съгласуват с нас. За първи път се предлага механизъм за контрол, в който да участваме и ние. Направихме преглед и прехвърлихме пари там, където има слабости. Акцентът е върху грантовите схеми, т.е. получаването на безвъзмездна помощ. Там където има закъснения, процедурите ще бъдат ускорени максимално", заяви главният изпълнителен директор на КРИБ Евгений Иванов. 
 
"Ние често се оплакваме, че няма чуваемост от страна на министерството. Сега е обратното – то очаква от нас голяма степен на конкретност. Вярваме, че този диалог ще продължи и занапред. Ще има ваучерна схема за подпомагане на малките и средни предприятия на стойност 9 млн. лв.

Предложихме тази схема да се удвои. Нашите членове биха искали да чуят, че ще има предоговаряне на схемата за увеличаване капацитета на малките и средни предприятия, за което са предвидени 68 милиона лева.
 
При нас инвестициите и разходите за дълготрайни активи към БВП са 18-19%. В Източна Европа те са средно 23-24%. Затова ние настояваме да се активират и грантове чрез съфинансиране.

Т.е. част от инвестициите им да се поемат с такива схеми. Това го предлагаме и за следващите 400 милиона, които ще дойдат есента
”, заяви Васил Велев, председател на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България.




 

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!