Петролните фючърси поскъпват рязко по време на търговията в сряда, след като Саудитска Арабия потвърди, че ще спазва ангажимента си в рамките на "ОПЕК +" за ограничаване на производството и че споразумението може да остане в сила дори и през втората половина на 2019-а година.
 
Енергийният министър на Саудитска Арабия Халид ал-Фалих заяви пред телевизия CNBC, че ОПЕК и останалите важни производители, включително Русия, е необходимо да продължат да ограничават добивите и през втората половина на настоящата година, за да допринесат за стабилизиране на петролните пазари.
 
Той подчерта, че несигурността при производството в Либия и Венецуела създава потенциални рискове за петролния пазар. Коментирайки дали "ОПЕК +" ще реши да удължи настоящото шестмесечно споразумение за намаляване на добивите с общо 1,2 млн. барела  на ден, министърът каза, че големите износители на петрол "остават гъвкави" и "са склонни за удължаване на срока на действие".
 
Фючърсите на петрола Брент с доставка през април поскъпват с 1,15% обратно над 66 долара за барел, докато аналогичните фючърси на американския лек петрол нараства с над 2% към 56,70 долара като реакция и на данни на Американския петрол институт (API) от късно снощи, които отчетоха изненадващ спад с цели 4,2 млн. барела на наличните складови запаси на суров петрол в САЩ за седмицата до 22-ри февруари.
 
Халид ал-Фалих също така посочи, че ОПЕК и неговите партньори се държат "спокойно", отговаряйки по този начин на посланието от понеделник на Доналд Тръмп в Туитър към петролния картел да отслаби наложените ограничения върху производството на суров петрол. "Спокойни сме. 25-те страни-производителки предприемат много бавен и премерен подход. Както се оказа през втората половина на миналата година, ние се интересуваме преди всичко от стабилността на пазара”, заяви той пред CNBC, когато беше помолен да коментира туитър посланието на Тръмп.
 
Анализатори коментират, че даденият от ОПЕК отговор не е посланието, което искаше да чуе Доналд Тръмп, когато в началото на седмицата оправи критики относно ограниченото производство на картела и с това провокира рязко поевтиняване на петролните фючърси.
 
Междувременно генералният секретар на ОПЕК - Мохамед Баркиндо заяви в сряда, че според него април ще бъде "добър момент да се оцени пазарният отговор" на действащото споразумение за ограничаване на производството. Членовете на ОПЕК и на други големи производители на петрол, начело с Русия, ще вземат решение за по-нататъшни си действия след извършване на оценка на ефекта от текущото споразумение.
 
Мохамед Баркиндо допълни, че нивата на спазване на споразумението за намаляване на производството са били досега "впечатляващи" и той не вижда защо това да не продължи и през втората половина на 2019-а година. Той все пак подчерта, че санкциите (на САЩ) спрямо няколко от членовете на картела, включително Иран и Венецуела, "усложняват" усилията на производителките за ребалансиране на петролния пазар.
 
Следващата среща на енергийните министри на ОПЕК и на техните партньори извън картела ще бъде на 17-и и 18-и април във Виена.